Rok 2022

Shrnutí roku

S příchodem nového roku vám přinášíme souhrnný přehled o mimořádných událostech, u kterých naše jednotka v uplynulém roce zasahovala. 🚒📢

Detailní rozbor zásahů včetně fotokoláží naleznete na přiložených obrázcích. 🔥🔧🚗⚙️💨💦🌲

Nejnáročnějším zásahem roku byl bezesporu lesní požár v Hřensku, ale i mnohé další události nám daly zabrat.

🔺požár seníku ve Dvorci – 28.2.

🔺 série požárů v přírodě – 11.-12.3.

🔺 požár domu v Žinkovech – 3.6.

🔺 přívalový déšť v Nepomuku – 27.-28.6.

🔺 časté nehody na silnici I/20

Děkujeme všem příznivcům a podporovatelům, kteří dokáží ocenit naši časově i fyzicky náročnou činnost. Mimo zásahy se staráme o techniku, budovu a výstroj. Dále absolvujeme různé odborné přípravy a podílíme se na mnoha ostatních činnostech (požární dohled, výpomoc AMK, dovoz vody…) a to stále není vše. Samozřejmě pro veřejnost připravujeme i radostné chvíle jako je například hasičský bál, den otevřených dveří nebo dětský den.

VÝJEZD č. 62 – Požár-nízké budovy , 21. prosince, 15:34

Čtyři jednotky hasičů se šesti kusy techniky vyjely k ohlášenému požáru uskladněného dřeva okolo krbových kamen do obce Měcholupy. Uživatel objektu provedl prvotní hasební zásah sněhem a při příjezdu první jednotky na místo již nedocházelo k plamennému hoření. Hasiči objekt odvětrali a uskladněný materiál vynesli ven. Následně byl celý prostor překontrolován termokamerou a předán zpět do užívání. Pohotovou reakcí naštěstí nedošlo k žádné škodě a všechny jednotky se vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 61 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 13. prosince, 14:31

K dopravní nehodě dodávky, která narazila do stavidla rybníka Jednota u Soběsuk jsme vyjeli spolu s profesionální jednotkou ze stanice Nepomuk. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin a olejů nejen na komunikaci ale také na vodní plochu. K zamezení šíření úniku byly použity sorbční prostředky a norné stěny. Na místo události se také dostavili pracovníci životního prostředí a Klatovského rybářství, aby zhodnotili další rizika spojená s nehodou a poškozením stavidla. Zraněnou řidičku s poraněním hlavy transportovala ZZS do nemocnice a hasiči po zadokumentováni nehody PČR spolu s odtahovou službou uvízlé vozidlo ze stavidla vyprostili.

VÝJEZD č. 60 – Ostatní formálně založená událost-Svolání pohotovosti jednotky , 27. listopadu, 15:30

Dne 27. listopadu držela naše jednotka na žádost operačního střediska do 17:30 pohotovost na zbrojnici. Jednotka HZS Nepomuk společně s dalšími 3 jednotkami zasahovala u požáru odpadu v obci Louňavá. Během pohotovosti jednotka nebyla povolána k žádné mimořádné události.

VÝJEZD č. 59 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 20. listopadu, 16:02

Na silnici I/20 u odbočky na Klášter došlo včera odpoledne k dopravní nehodě osobního automobilu, který zůstal na střeše mimo komunikaci. Vzhledem k tomu, že nebyl dostatek informací o počtu osob a rozsahu zranění, tak KOPIS na místo vyslal obě nepomucké jednotky. Po příjezdu HZS bylo potvrzeno, že není potřeba vyproštění a dvě osoby s lehčími zraněními si převezme do péče ZZS. Dobrovolná jednotka byla proto odvolána během cesty k zásahu.

článek na KP: https://www.krimi-plzen.cz/…/prevracene-auto-2022-11…/

VÝJEZD č. 58 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 3. listopadu, 13:00

Taktického cvičení složek IZS, které se konalo 3.11. v obci Zahradka, se zúčastnila i naše jednotka s technikou CAS 20 Tatra Terrno. Námětem cvičení byla hromadná dopravní nehoda devíti automobilů s velkým počtem zraněných a zaklíněných osob. Video zde: https://www.facebook.com/HZSPk/videos/891564175551629

VÝJEZD č. 57 – Požár-dopravní prostředky, 5. října, 08:29

V dopoledních hodinách došlo k zahoření odpadu uvnitř popelářského vozu na parkovišti vedle obchodní domu na náměstí A. Němejce. Operační středisko nás k této události vyslalo spolu s profesionální jednotkou, která byla na místě jako první a provedla prvotní požární zásah vysokotlakým proudem. Poté byly odpadky prolity vodou se smáčedlem a nástavba překontrolována termokamerou, zda uvnitř není zvýšená teplota. Po úklidu nákladu byla posádka vozu poučena o průběžné kontrole během svozu a protože nedošlo k žádné škodě, tak se obě cisterny vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 56 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 18. září, 18:29

K ohlášené dopravní nehodě jednoho osobního auta na silnici I/20 před křižovatkou u sádek jsme vyjeli s technikou CAS 20 Tatra a DA Mercedes Sprinter. Na místě bylo zjištěno, že řidička je již venku z vozidla a z nehody vyvázla bez zranění. Naše jednotka provedla protipožární opatření a po příjezdu Policie ČR a jednotky HZS ze stanice Nepomuk, která přejížděla od jiné nehody, jsme jim místo události předali a vrátili jsme se zpět na základnu.

VÝJEZD č. 55 – Dopravní nehoda-se zraněním, 16. září, 17:36

Ke střetu osobního auta s motocyklem na silnici I/20 u Měcholup jsme byli vysláni s jednotkou HZS Nepomuk a dalšími složkami IZS po půl šesté odpoledne. Na místě bylo zjištěno, že došlo k lehkému zranění motocyklisty, ostatní účastníci vyvázli bez zranění. ZZS preventivně transportovala do nemocnice k podrobnějšímu vyšetření malé dítě v doprovodu matky, řidič motorky byl po ošetření ponechán na místě nehody. Naše jednotka byla velitelem zásahu vrácena zpět na základnu, jednotka HZS v místě usměrňovala provoz a po zadokumentování nehody Policií ČR pomohla s naložením auta a motorky na odtahovou službu a provedla úklid vozovky od vyteklých provozních kapalin. Před 20. hodinou byl provoz obnoven oběma směry.

VÝJEZD č. 54 – Požár-lesní porost, 7. srpna, 6:38

Naše jednotka na základě žádosti GŘ HZS ČR vyjela v neděli 7. srpna ráno s vozidlem CAS 30 TATRA v počtu 1+3 hasiči k rozsáhlému požáru lesního porostu v národním parku České Švýcarsko na Děčínsku, který se rozhořel již v neděli 24. července a postupně zasáhl plochu 1060 hektarů. Na hasičské stanici Plzeň Slovany proběhla v 7.30 hod. krátká porada odjíždějících jednotek s velitelem odřadu a poté kolona vyrazila směr Hřensko, kde vystřídala, případně doplnila, doposud zasahující jednotky z Plzeňského kraje. Krátce po 11. hodině střídající odřad dorazil na místo a jednotkám byly určeny konkrétní úseky. Naše jednotka spolu s ostatními zasahovala v oblasti Mezní Louky. Cisternou jsme na místo dopravovali vodu a současně jsme v obtížně přístupném terénu vyhledávali ohniska a pomocí vodních proudů a hasicích hřebů je hasili. V úterý 9. sprna odpoledne jsme byli vystřídáni dalšími jednotkami z Plzeňského kraje a po 16. hodině jsme vyrazili směr Nepomuk. Na základnu jsme se vrátili ve 20 hodin.

VÝJEZD č. 53 – Požár-nízké budovy (planý poplach), 6. srpna, 8:08

K ohlášenému kouři u jedné z chalup v Soběsukách vyslalo operační středisko obě nepomucké jednotky se třemi cisternami. Na místě bylo zjištěno, že se jedná o pálení zahradního odpadu na soukromém pozemku a nehrozí žádné nebezpečí. Majiteli pozemku bylo doporučeno pálení příště nahlásit na Krajské operační a informační středisko HZS a obě jednotky se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 52 – Požár-dopravní prostředky, 4. srpna, 14:45

K ohlášenému požáru kombajnu při sklizni na poli u Třebčic vyslalo operační středisko 5 jednotek, a to naší s oběma cisternami a dále jednotky HZS Nepomuk, SDH Kasejovice, SDH Žinkovy a SDH Ždírec. Pří příjezdu prvních jednotek na místo události bylo zjištěno, že oznamovatel použil k prvotnímu zásahu přenosný hasící přístroj, který stačil k tomu, aby srazil plamenné hoření a požár se díky tomu nerozšířil na okolní pole. Nepomucké jednotky použily k dohašení a ochlazení vysokotlaký proud a pomocí termokamery celé ústrojí kombajnu překontrolovaly. Ostatní jednotky byly velitelem zásahu odeslány zpět na své základny. Požár se dle majitele obešel beze škody, příčinou vzniku byla technická závada.

VÝJEZD č. 51 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 30. července, 17:18

Na silnici I/20 za odbočkou na Klášter došlo k nehodě osobního vozu, ve kterém cestovaly 4 osoby včetně dvou dětí. Z ohlášení na tísňovou linku vyplynulo, že jsou osoby stále uvnitř vozidla a bude nutné jejich vyproštění. Operační středisko tedy k nehodě vyslalo obě nepomucké jednotky. Na místě bylo zjištěno, že jsou všichni cestující již mimo vozidlo. To zůstalo po nehodě na boku a blokovalo jeden jízdní pruh. Hasiči provedli zajištění místa nehody, protipožární opatření a kyvadlově usměrňovali dopravu. Lehce zraněná žena byla předána do péče ZZS, která ji transportovala do nemocnice. Ostatní cestující vyvázli bez zranění. Naše jednotka se vrátila zpět na asistenci při závodech silničních motocyklů v Nepomuku. Jednotka HZS vyčkala do zadokumentování nehody Policií ČR a poté provedla odstranění vozidla mimo komunikaci a úklid vozovky.

VÝJEZD č. 50 – Požár-nízké budovy, 28. července, 01:45

Celkem 13 kusů techniky z devíti jednotek PO vyjelo k ohlášenému požáru střechy nad dílnou v obci Kvášňovice. Po příjezdu prvních cisteren na místo byla již střecha nad objektem ca. 20×7 metrů z poloviny zasažena požárem a docházelo k jejímu zřícení. Zásah v dýchací technice byl veden vnitřkem objektu ale i z nastavovacích žebříků, kde byly na lokalizaci nasazeny 4 C proudy. Po hodině došlo k redukci SaP a následně probíhalo vyhledávání a dohašení ohnisek, rozebírání zbytků střešní konstrukce a po třech hodinách byla nahlášena likvidace. Jednotka z Pačejova zůstala jako dohled do ranních hodin, kdy na místo opět vyjel vyšetřovatel, aby stanovil přesnou výši škody a příčinu vzniku požáru.

VÝJEZD č. 49 – Požár-lesní porost, 27. července, 09:02

K ohlášenému zápachu a kouři v okolí vrchu Štědrý u Vrčeně vyjela profesionální jednotka doplněna o dobrovolné hasiče z Nepomuka a Vrčeně. Během cesty na místo události byl skutečně v této lokalitě vidět dým a cítit zápach spáleniště, ale po provedeném průzkumu oblasti nebyl nalezen zdroj. Operační důstojník se proto spojil s meteorologickou službou, která potvrdila, že povětrnostní podmínky v ranních hodinách zapříčinily postup zplodin hoření z rozsáhlého požáru lesa v Českém Švýcarsku až k nám. Událost byla uzavřena a všechny cisterny se tak vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 48 – Požár-polní porost, tráva, 19. července, 17:00

K požáru pole během sklizně mezi Březím a Kokořovem vyjelo postupně 12 jednotek hasičů s 16 kusy techniky. Oheň se ze dvou ohnisek šířil již posekaným ale i neposekaným polem ječmene a pšenice a částečně zasáhl i kombajn. Jeho postup se naštěstí podařilo zastavit před přilehlým lesem, ale i tak byla zasažena plocha 12,6 hektaru. Po ca. hodině a půl byla ohlášena lokalizace, kdy probíhalo intenzivní hašení zejména asanačními lištami, nárazníkovými proudnicemi ale i otočnými lafetami z CAS. Čerpací stanoviště k doplňování cisteren bylo zřízeno u rybníka ve Březí, odkud byla prováděna kyvadlová doprava vody. K úplné likvidaci bylo potřeba celé požářiště prolít vodou, menší ohniska dohasit vodními proudy a spáleniště oborat. Vyšetřovatel si na místo také nechal povolat jednotku z Plzně, která disponuje drony k monitoringu situace. Škoda byla stanovena na 700 tis. Kč a zásah byl okolo 21. hodiny ukončen.

VÝJEZD č. 47 – Dopravní nehoda-se zraněním, 19. července, 13:26

Operační středisko nás vyslalo k dopravní nehodě osobního automobilu, který skončil v příkopu v Nádražní ulici v Nepomuku. Hasiči provedli zajištění místa nehody včetně protipožárního opatření, spolupracovali při ošetření zraněné řidičky se ZZS a v místě nehody usměrňovali provoz. Následně přijela i jednotka HZS Nepomuk, která přejížděla od jiné události a místo si převzala. Protože z vozu neunikaly provozní kapaliny a vůz nepřekážel v provozu, tak nás VZ odeslal zpět na základnu.

VÝJEZD č. 46 – Dopravní nehoda-se zraněním, 1. července, 19:20

Během návratu od minulé události nás operační středisko přeposlalo k dopravní nehodě osobního automobilu na silnici I/20 u odbočky na Klášter. Na místo jsme přijeli jako první a průzkumem bylo zjištěno, že se auto nachází na boku v poli vedle silnice a řidič není zraněn. Na místo se dostavila jednotka HZS, PČR včetně dopravní policie, která si místo převzala. Hasiči provedli protipožární opatření a usměrňovali dopravu. Vzhledem k tomu, že již nehrozilo žádné nebezpečí ani únik kapalin, tak se obě jednotky vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 45 – Technická pomoc-spolupráce se složkymi IZS, 1. července, 18:21

Společně s jednotkou HZS Nepomuk a SDH Plánice jsme vyjeli na pomoc muži, který v lese mezi Polánkou a Myslívem upadl a vzhledem k povaze zranění potřeboval pomoc ZZS. Místo události bylo velmi nejasné, ale díky kontaktní osobě se nám podařilo muže najít a předat ho do péče ZZS, která ho následně převezla do nemocnice.

VÝJEZD č. 44 – Technická pomoc-čerpání vody, 28. června, 15:36

V ulici U Potoka jsme pomocí kalového čerpadla vyčerpali znečištěnou vodu ze studny u rodinného domu.

VÝJEZD č. 43 – Technická pomoc-čerpání vody, 28. června, 11:33

Od předchozí události jsme přejeli do nepomucké základní školy, kde již čerpala vodu ze zatopeného suterénu jednotka HZS Nepomuk. K odčerpání velkého množství vody bylo nasazeno několik čerpadel. Po domluvě s vedením školy bylo v odpoledních hodinách čerpání ukončeno s tím, že pokud bude potřeba, budou hasiči na místo znovu povoláni v následujících dnech.

VÝJEZD č. 42 – Technická pomoc-čerpání, 28 června, 11:13

Z Třebčic jsme byli přeposláni do Zelenodolské ulice v Nepomuku, kde jsme vyčerpali vodu ze zatopeného sklepa rodinného domu. Poté jsme přejeli k další události.

VÝJEZD č. 40, 41 – Technická pomoc-čerpání vody, 28. června

Operační středisko nás přeposlalo od předchozí události jako posilu jednotce HZS Nepomuk do Třebčic, kde bylo vodou zatopeno několik objektů. Následně jsme v obci vyčerpali i několik znečištěných studní.

VÝJEZD č. 39 – Technická pomoc-odstranění stromu, 28. června, 07:48

K odstranění padlého stromu přes silnici u Nekvasov jsme byli vysláni s vozidlem CAS 20 Tatra. Bez použití motorové pily jsme strom odstranili z kominukace. Operační středisko nás poté přeposlalo k další události.

VÝJEZD č. 38 – Technická pomoc-odstranění stromu, 28. června, 04:23

K odstranění padlého stromu přes silnici v ulici U Daliborky směrem k dětskému domovu nás vyslalo operační středisko s vozidlem CAS 20 Tatra. Pomocí motorové pily jsme strom odstranili a vrátili jsme se na základnu.

VÝJEZD č. 37 – Technická pomoc-odstranění stromu, 28. června, 01:11

K odstranění padlých stromů přes silnici od Knárovky k bytovkám Na Vinici nás vyslalo operační středisko s CAS 20 Tatra. Pomocí motorové pily jsme zlikvidovali 4 padlé stromy.

VÝJEZD č. 36 – Technická pomoc-odstranění nebezpečných stavů, 28. června, 00:20

K zaplavené křižovatce ulic Plzeňská a U Pošty jsme byli vysláni s CAS 20 Tatra Terrno. Na místě bylo zjištěno, že voda již opadla, ale komunikace zůstala zanesena štěrkem a vyplavenými kostkami. V danou chvíli nebyla jednotka schopná událost řešit, operační důstojník o situaci informoval zástupce města.

VÝJEZD č. 32, 33, 34, 35 – Technická pomoc-čerpání vody, 27. června

V souvislosti s bouřkami vyjela naše jednotka v pozdních večerních hodinách k několika událostem. Jednalo o čerpání vody ze zatopených objektů v ulicích Tojická, Alexandra Berndorfa a Swalmenská. Pomocí čerpadel jsme vodu odčerpali, případně jsme ji vyhnali ven košťaty. U událostí jsme zasahovali s technikou CAS 20 Tatra a DA Mercedes Sprinter.

VÝJEZD č. 31 – Požár-zemědělské objekty, sklady, 16. června, 16:56

Šest jednotek hasičů s devíti kusy techniky vyjelo k ohlášenému požáru zemědělského objektu v obci Loužná. Po příjezdu na místo byl objekt zakouřený, ale bez známek plamenného hoření. Hasiči v dýchací technice během průzkumu objevili technologické zařízení, ze kterého uniká olej a produkuje kouř a zápach. Na odvětrání prostor byly nasazeny dva přetlakové ventilátory a termokamerou se zkontrolovala místnost a stav rozbitého stroje. Vyšetřovatel překlasifikoval událost z požáru na technickou závadu, objekt byl předán majiteli a jednotky se vrátily zpět na základny.

VÝJEZD č. 30 – Požár-nízké budovy, 3. června, 12:11

Po poledni byl na tísňovou linku nahlášen požár rodinného domu s garáží v Žinkovech. Operační středisko nejprve vyslalo jednotky z prvního stupně poplachu, a to HZS Nepomuk, SDH Žinkovy, SDH Jarov a naší jednotku. K události jsme vyjeli s oběma cisternami a později i s DA Mercedes. Při příjezdu prvních jednotek na místo bylo zjištěno, že požárem je již zcela zasažena garáž a podkroví domu a hrozí rozšíření na vedlejší dům. Velitel zásahu si na místo vyžádal další jednotky, a k události dále vyjely jednotky HZS Klatovy, HZS Přeštice a SDH Měčín, velící důstojník směny HZS, vyšetřovatel HZS a také Zdravotnická záchranná služba a Policie ČR. Hasební zásah probíhal několika C proudy ze vnějšku a jedním C proudem vnitřkem budovy do podkroví. Komplikací bylo několik tlakových lahví, zaparkované osobní auto, ale i zřícená střešní konstrukce. Na hašení garáže byla nasazena střední pěna a na uskladněné dříví byly k hašení použity smáčedlové kartuše. Vodu dovážely cisterny od rybníka Labuť, kde bylo na hrázi zřízeno čerpací stanoviště. Jako předběžná příčina se jeví závada na elektroinstalaci a výše škody je odhadnuta na cca 4 mil. Kč. Během zásahu došlo k lehkému zranění zasahujícího dobrovolného hasiče, kterého ZZS převezla do nemocnice. Požár byl lokalizován za necelou hodinu a zcela zlikvidován za necelé čtyři hodiny. Na místě ale ještě zůstala místní dobrovolná jednotka, která prováděla dohled do ranních hodin následujícího dne, kdy ještě několikrát provedla prolití vrstvy shořelého materiálu.

VÝJEZD č. 29 – Požár-komínové těleso, 27. května, 19:32

K ohlášenému požáru komínového tělesa v rodinném domě v Tojicích vyjely na žádost operačního střediska jednotky HZS i SDH Nepomuk. Po příjezdu na místo již nebylo patrné plamenné hoření a hasiči provedli kontrolu tělesa, spotřebiče a jeho okolí. Místo bylo následně předáno majiteli, škoda nevznikla žádná, ale protože nebyl předložen doklad o kontrole spalinové cesty, udělil vyšetřovatel HZS majiteli blokovou pokutu.

VÝJEZD č. 28 – Dopravní nehoda-se zraněním, 24. května, 18:42

Společně s jednotkou HZS Nepomuk jsme byli vysláni k dopravní nehodě dvou osobních automobilů na silnici I/20 u odbočky na Klášter, při které došlo ke zranění dvou osob. Jednotky zajistily místo nehody, provedly protipožární opatření, zlikvidovaly uniklé provozní kapaliny a následky nehody. Zraněné osoby transportovala ZZS do nemocnice. Po dobu zásahu byl v místě usměrňován provoz střídavě jedním pruhem. Po zadokumentování nehody dopravní policií, byla havarovaná vozidla odklizena mimo vozovku a byl proveden konečný úklid. Poté se obě jednotky vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 27 – Technická pomoc-odstranění nebezpečných stavů, 22. května, 11:45

Před polednem jsme vyjeli spolu s profesionální jednotkou do Přesanické ulice, kde bylo potřeba pomoci zraněnému koni postavit ho na nohy a odvést do stáje. Kůň se nakonec postavil sám bez naší pomoci a obě jednotky se po dohodě s chovatelkou vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 26 – Záchrana osob-AED, 19. května, 15:30

Na žádost Zdravotnické záchranné služby vyjely jednotky HZS i SDH Nepomuk k náhlé zástavě oběhu u muže v zahrádkářské kolonii v Zeleném Dole v Nepomuku. Jednotky si převzaly pacienta v bezvědomí od pána, který pomocí operátorky poskytoval první pomoc a pokračovaly v resuscitaci s nasazením automatizovaného externího defibrilátoru a ambuvaku s připojením na přístroj Saturn OXY. Po příjezdu posádky ZZS a příletu vrtulníku LZS hasiči dále spolupracovali se zdravotníky a řídili se jejich pokyny. Následně byl proveden transport osoby v kritickém stavu do vrtulníku a obě jednotky se vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 25 – Požár-nízké budovy, 18. května, 10:07

K ohlášenému kouři vycházejícímu z oken bytové jednotky v komunitním domě seniorů v ulici U Trati byly operačním střediskem vyslány jednotky HZS Nepomuk, SDH Dvorec, SDH Žinkovy a naše jednotka s oběma cisternami. Po příjezdu první jednotky na místo události bylo nejprve nutné provést vstup přes zavřené okno do přízemního bytu, kde byla průzkumem na sporáku nalezena hořící plastová konvice. Ta byla vynesena ven a byt se nechal přirozeně odvětrat. Při požáru nedošlo k žádnému zranění ani škodě.

VÝJEZD č. 24 – Požár-nízké budovy, 12. května, 7:37

Čtyři hasičské jednotky včetně naší s oběma cisternami byly 12. května po půl osmé ráno povolány k požáru v rodinném domě v Kladrubcích. Oznamovatelé se významně podíleli na lokalizaci požáru použitím přenosných hasicích přístrojů, o úplnou likvidaci se postarala jednotka HZS Nepomuk, která na místě zasahovala jako první. Majitelka nemovitosti se před opuštěním domu nadýchala zplodin hoření a byla jí přivolána Zdravotnická záchranná služba, která ji převezla k dalšímu ošetření do nemocnice. Dům byl přirozeně odvětrán a poté byla část ohořelých věcí vynesena ven. Příčina požáru je v šetření vyšetřovatele HZS, škoda byla předběžně vyčíslena na 1,5 mil. Kč.

VÝJEZD č. 23 – Dopravní nehoda-úklid vozovky, 6. května, 11:59

V poledne byl naší jednotce vyhlášen poplach na výjezd k dopravní nehodě nákladního automobilu na silnici I/20 u Životic, která se stala v časných ranních hodinách. Na místě již zasahovala jednotka HZS Nepomuk a velitel zásahu si jako posilu vyžádal přes operační středisko naší jednotku s dalšími prostředky. K události jsme vyjeli s technikou CAS 20 Tatra Terrno s čerpacím přívěsem HZS a DA Mercedes Sprinter s nákladním přívěsem. Na místě jsme s jednotkou HZS přečerpali asi 600 litrů nafty z proražené nádrže do dovezených sudů a pomohli jsme s úklidem vozovky. Na jsme se vrátili před půl druhou odpoledne. Silnice č. 20 byla v místě nehody uzavřena do 14. hodiny.

VÝJEZD č. 22 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 25. dubna, 10:39

K dopravní nehodě osobního auta na silnici I/20 na křižovatce u sádek jsme byli vysláni s jednotkou HZS Nepomuk 25. dubna v dopoledních hodinách. Z místa bylo hlášeno, že řidič je stále uvnitř vozu a operační středisko tedy k události vyslalo dvě jednotky pro případ vyprošťování. První na místě byla jednotka HZS, která zjistila, že řidič je nezraněn a pouze ve vozidle čeká na odtahovou službu. Naše jednotka byla odvolána při výjezdu ze základny.

VÝJEZD č. 21 – Požár-dopravní prostředky, 18. dubna, 15:11

O Velikonočním pondělí 18. dubna odpoledne jsme byli vysláni s jednotkami HZS Nepomuk a SDH Měcholupy k požáru osobního auta v Měcholupech. Při příjezdu jednotek na místo události již k plamennému hoření nedocházelo. Průzkumem bylo zjištěno, že došlo k zahoření na brzdové soustavě na zadní nápravě. Ta byla ochlazena vysokotlakým proudem a poté bylo vozidlo předáno majitelce, která si zajistila opravu. Událost se obešla beze škody uzavřena.

VÝJEZD č. 20 – Požár-nízké budovy, 30. března, 19:17

Společně s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Myslív, SDH Pačejov a SDH Plánice jsme byli vysláni k požáru neobydleného domu v Myslívě na Klatovsku. K události jsme vyjeli s oběma cisternami. Při příjezdu jednotek byla požárem zasažena jedna místnost a část půdy, zbytek budovy byl zakouřený. Proto byly hasební práce prováděny v dýchací technice. K likvidaci požáru byly nasazeny 4 útočné proudy z vnějšku i vnitřku budovy. K odvětrání objektu byla použita přetlaková ventilace a následně pomocí termokamery byla vyhledávána skrytá ohniska zejména ve stropní konstrukci. Na místě zůstala místní jednotka jako dohled po dobu 8 hodin, ostatní jednotky se po likvidaci požáru vrátily zpět na základnu. Vyšetřovatel HZS stanovil škodu na 600 tis. Kč, příčina vzniku požáru je v šetření.

VÝJEZD č. 19 – Požár-polní porost, tráva, 29. března, 14:26

K původně nahlášenému požáru chatky v Žinkovech byly operačním střediskem vyslány čtyři jednotky včetně naší s oběma cisternami. Při příjezdu jednotek HZS Nepomuk a SDH Žinkovy na místo události bylo zjištěno, že hořela pouze suchá tráva na ploše 3×2 metry. Majitel požár uhasil svépomocí a uchránil tak přilehlou chatku. Naše jednotka byla vrácena zpět na základnu ještě během jízdy k zásahu. Událost se obešla beze škody.

VÝJEZD č. 18 – Požár-polní porost, tráva, 22. března, 11:40

Před polednem jsme vyjeli spolu s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Kasejovice k požáru travního porostu u Bezděkovce. Po komplikovaném příjezdu na místo události byl zjištěn rozsah cca 100 x 100 metrů. Nárazníkovými proudnicemi bylo zamezeno šíření požáru do přilehlého lesa a dalších travnatých ploch. Na úplnou likvidaci byly použity 3 vysokotlaké proudy a jeden D proud. Následně bylo místo předáno majiteli, kterému byl zároveň nařízen i dohled nad požářištěm a všechny jednotky se vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 17 – Požár-odpad, ostatní, 13. bžezna, 3:39

Dnes v brzkých ranních hodinách jsme společně s jednotkou HZS Nepomuk vyjeli k požáru dřevěného odpadu a kůry v areálu dřevovýroby v Třebčicích. Po příjezdu na MU byl potvrzen požár kůry na volném prostranství v těsné blízkosti hranice dřeva. Za pomoci manipulátoru byla kulatina převezena a kůra rozhrabána. Vysokotlakem bylo požářiště průběžně proléváno vodou se smáčedlem a za pomoci termokamery byly vyhledávány skrytá ohniska. Při požáru nevznikla žádná škoda, obě jednotky se vrátily na základnu před půl šestou ráno.

VÝJEZD č. 16 – Požár-lesní porost, 12. března, 13:32

Během úklidu použitých prostředků u minulé události přišel další příkaz od KOPIS k výjezdu na požár lesa u obce Štipoklasy. Mimo naše dvě cisterny na místo vyjely i jednotky z Klatov, Plánice a Pačejova. Na likvidaci požáru paseky na ploše zhruba 50×50 metrů byly nasezeny 4 C proudy a byla zřízena i dálková doprava vody cisternami z požární nádrže ve Štipoklasech. My jsme se přibližně po hodině na pokyn velitele zásahu vrátili zpět na základnu. Celková likvidace události byla ohlášena kolem 15:15. Ani v tomto případě nevznikla žádná škoda. Jednotka HZS Nepomuk ve stejnou dobu likvidovala další požár, a to požár křoví v Neurazech.

VÝJEZD č. 15 – Požár-polní porost, tráva, 12. března, 13:03

Během doplňování vody do cisteren po předchozím požáru nám byl opět vyhlášen poplach, tentokrát se jednalo o požár trávy a větví u starého domu mezi Zeleným Dolem a Červeným mostem. Na místo vyjely velkokapacitní cisterny HZS i JSDH Nepomuk. Požár zde zasáhl plochu přibližně 40×20 metrů a byl zlikvidován pomocí dvou vysokotlakých proudů. Ani zde žádná škoda nevznikla.

VÝJEZD č. 14 – Požár-polní porost, tráva, 12. března, 11:41

K požáru suché trávy v Srbech jsme byli vysláni společně s dobrovolnou jednotkou z Blovic. K události jsme vyjeli s oběma cisternami.Požár o rozloze asi 40×20 metrů jsme lokalizovali nárazníkovou lafetou a následně byl zcela zlikvidován vysokotlakým proudem. Žádná škoda nevznikla, protože byla uchráněna přilehlá chata a dřevník. Po předání místa majiteli se jednotky vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 13 – Požár-komínové těleso, 11. března, 19:21

Během zálohy na zbrojnici jsme byli vysláni k požáru komína v rodinném domě v Polánce u Myslíva. Po příjezdu na místo již komín nejevil známky plamenného hoření, ale pouze žhnutí. Za pomoci nastavovacích žebříků a kominického nářadí byla spalinová cesta vyčištěna a saze vybrány. Po kontrole termokamerou byl majitel poučen o dalších krocích a vyšetřovatel provedl šetření. Na místo jsme vyjeli s oběma cisternami a automobilovým žebříkem jednotky HZS.

VÝJEZD č. 12 – Požár-lesní porost, 11. března, 17:45

K požáru lesního porostu na vrchu Čihadlo u Polánky u Kasejovic jsme byli posláni s dalšími 5 jednotkami včetně dvou z Jihočeského kraje. Požár vznikl z předchozího pálení klestí a rozfoukal ho silný vítr na plochu asi 100 x 100 metrů. Jednotky zamezily šíření do přilehlého mlází a následně požár zlikvidovaly několika vodními proudy C a D a lafetovou proudnicí za necelé 2 hodiny. K události jsme vyjeli s vozidlem CAS 30 Tatra. Celkem na místě zasahovalo 8 cisteren, dva dopravní automobily a vyšetřovatel HZS. Naše jednotka navíc držela pohotovost na zbrojnici v počtu 1+4 pro případ dalšího výjezdu.

VÝJEZD č. 11 – Požár-lesní porost, 8. března, 15:41

Společně s jednotkou HZS Nepomuk jsme byli vysláni k ohlášenému požáru lesního porostu u Nekvasov. K události jsme vyjeli s oběma cisternami, stejně tak i jednotka HZS. Požár pravděpodobně vznikl po předchozím pálení a rozšířil se na plochu cca 20 arů. Obě jednotky ho zlikvidovaly pomocí několika vodních proudů a lafetové proudnice z CAS 30 za necelou hodinu. Přilehlý mladý les se podařilo od ohně uchránit. Poslední vozidlo se vrátilo na základnu v půl sedmé večer.

VÝJEZD č. 10 – Požár-průmyslové, zemědělské objekty, sklady, 28. února, 2:35

Naše jednotka byla společně s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Dvorec vyslána k nahlášenému požáru haly v areálu ZD Dvorec v Nepomuku v ulici Ke Dvorům. K události jsme vyjeli s technikou CAS 30 Tatra a později i s DA Ford Tranzit s nákladním přívěsem. Jako první na místo dorazila jednotka HZS, která zjistila, že je požárem zcela zasažena hala plná slámy a sena a velitel zásahu nechal operačním střediskem vyhlásit druhý stupeň poplachu. Na místo tak bylo povoláno dalších pět jednotek, a to SDH Kasejovice, SDH Jarov, SDH Mladý Smolivec, SDH Ždírec a SDH Čížkov. Nejprve bylo nasazeno několik vodních proudů na ochlazování ocelové konstrukce a plechové střechy, aby nedošlo k jejímu zborcení. Také byl uhašen okolní porost, na který se požár přenesl. Čerpací stanoviště k plnění cisteren vytvořila místní dvorecká jednotka u rybníku v Železné Huti, později byla na čerpacím stanovišti nasazena i jednotka z Čížkova. Ostatní jednotky prováděly dovoz vody cisternami na požářiště a samotné hašení a ochlazování. Po domluvě s pracovníky zemědělského družstva byla hořící sláma a seno vyváženy manipulátorem na vedlejší zorané pole a současně proléváno vodou. Během zásahu byla v seníku nalezena osoba bohužel již bez známek života. Po zadokumentování místa nálezu byla osoba vynesena k dalšímu ohledání koronerem a soudním lékařem. Jednoho hasiče s náhlým zhoršením zdravotního stavu musela z místa zásahu transportovat sanitka ZZS do nemocnice. Jednotky na místě ukončily zásah před polednem, naše jednotka ještě provedla ve večerních hodinách kontrolu vyvezené slámy, , která se po dohodě se zemědělským družstvem nechala dohořet. Škoda byla předběžně stanovena na 250 000 Kč, příčina vzniku požáru je v šetření. Na místě kromě jednotek PO zasahovali také Územní řídící důstojník HZS, vyšetřovatelé HZS, Policie ČR včetně SKPV a psovoda, koroner a pohřební služba.

VÝJEZD č. 9 – Požár-odpad, ostatní, 18. února, 23:41

Krátce po návratu od předchozí události nám byl opět vyhlášen poplach, tentokrát se jednalo o požár balíku sena a čtyř smrčků v obci Myslív. Na místo jsme s oběma CAS dorazili jako první a ihned jsme započali hasební práce vysokotlakým proudem. Spolu s námi byly k požáru povolány jednotky SDH Pačejov, SDH Myslív a HZS Nepomuk. Požár se obešel beze škody a byl zlikvidován během několika málo minut. Při návratu na základnu jsme ještě odstranili jeden padlý strom před Nepomukem pod Šibeničním vrchem.

VÝJEZD č. 8 – Technická pomoc-odstranění stromu, 18. února, 21:50

Po přechodu dalšího silného větru nám KOPIS vyhlásil poplach na odstranění padlého stromu na odbočce ze silnice I/20 na Klášter u sádek. Na místě jsme zjistili, že se jedná o vzrostlý smrk a za pomoci motorových pil a lanového navijáku s kladkou jsme strom odklidili mimo vozovku. Poté jsme projeli úsek mezi Srby a Ždírcem, kde jsme odstranili několik dalších stromů padlých přes vozovku. U události jsme zasahovali s CAS 20 Tatra Terrno a DA Mercedes Benz.

VÝJEZD č. 7 – Technická pomoc-odstranění stromu, 18. února, 8:37

Po návratu od minulé události nám byl opět vyhlášen poplach, tentokrát jsme vyjeli na pomoc jednotce HZS Nepomuk, která odstraňovala několik stromů padlých přes silnici od Vyskočilky směrem k lesní školce pod Zelenou horou. Pomocí motorových pil a lanových navijáků byla cesta zprůjezdněna a obě jednotky se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 6 – Technická pomoc-odstranění stromu, 18. února, 8:07

Výjezd k padlému stromu na elektrické vedení v ulici Na Čiháku v části města Dvorec. Ve spolupráci s MP byla silnice dočasně uzavřena a strom za pomoci motorové pily rozřezán a dráty uvolněny. Následně již nehrozilo žádné nebezpečí a jednotka se vrátila zpět na zbrojnici s tím, že se na MU ještě dostaví pracovníci ČEZ, kteří v tu dobu likvidovali jinou událost.

VÝJEZD č. 5 – Požár-polní porost, tráva, 17. února, 12:38

K požáru suché trávy o rozloze asi 5×30 metrů ve Vrčeni jsme byli vysláni s oběma našimi cisternami. Místní dobrovolná jednotka na místě zasahovala jako první a zahájila hasební práce jedním vodním proudem, který stačil na úplnou likvidaci. Poté se obě jednotky vrátily na základnu, událost se obešla beze škody.

VÝJEZD č. 3, 4 – Technická pomoc-odstranění nebezpečných stavů/stromu, 17. února

V souvislosti se silným větrem vyjela naše jednotka během dopoledne ke dvěma událostem. Nejprve jsme připevňovali uvolněný plech na bytovém domě Na Vinici, poté jsme byli vysláni k odstranění zlomeného stromu na silnici č. 191 mezi Nepomukem a Dvorcem. Při zpáteční cestě jsme odklidili několik větších větví ze silnice od obory ke Knárovce. Jednotka HZS ze stanice Nepomuk zasahovala během dne u 10 událostí, především se jednalo o odstranění padlých stromů přes komunikace.

VÝJEZD č. 2 – Technická pomoc-spolupráce se složkami IZS, 1. února, 9:12

Krajské operační středisko HZS nám a dalším třem jednotkám vyhlásilo poplach na událost Spolupráce se složkami IZS. Na žádost Policie ČR měly hasičské jednotky pomoci s pátráním po pohřešované osobě v Nepomuku, respektive v Klášteře. Součinnost s jednotkami PO byla odložena na 11. hodinu. Do té doby oblast propátrával vrtulník PČR s termovizí a policisté včetně psovodů. Osoba byla nalezena v lese pod Zelenou Horou a byla jí přivolána Zdravotnická záchranná služba. Jednotky PO byly tedy z události odvolány.

VÝJEZD č. 1 – Dopravní nehoda-železniční, 10. ledna, 18:50

Všechny složky IZS včetně naší jednotky byly vyslány k nahlášenému střetu vlakové soupravy s osobou na železniční trati z Nepomuku směrem Plzeň u viaduktu přes silnici Dvorec – Klášter. V místě střetu se nacházela taška s rozsypaným nákupem a části oděvu, osoba ale nalezena nebyla. Jednotky spolu s hlídkami Policie ČR prohledaly kolejiště a okolní náspy s negativním výsledkem. Osoba byla nakonec nalezena v blízkém bývalém drážním domku, kdy bylo zjištěno, že byla skutečně sražena vlakem a utrpěla pouze lehčí zranění. Za doprovodu policistů byla zdravotnickou záchrannou službou transportována do nemocnice k dalším vyšetřením pro vyloučení vnitřních zranění. Událost si převzala jednotka hasičů Správy železnic a obě nepomucké jednotky se po půl desáté vrátily na základnu. Provoz na trati byl po dobu zásahu a šetření zastaven, obnoven byl po 22. hodině.