Rok 2023

VÝJEZD č. 32 – ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT – ZASYPANÉ,ZAVALENÉ 3. PROSINCE , 16:49

V podvečer první adventní neděle jsme byli vysláni operačním střediskem společně jednotkami HZS Nepomuk a SDH Neurazy k záchraně dobytka zavaleného pod přístřeškem poblíž Neuraz. K události vyjel také velící důstojník směny HZS z Plzně a Policie ČR z OO Nepomuk. Přístřešek se zbortil pod tíhou velké vrstvy sněhu a zůstalo pod ním 6 kusů krav. Hasiči museli nejdříve lopatami odházet z přístřešku sníh a poté hydraulickými nůžkami rozstříhat železnou konstrukci. Následně byla konstrukce pomocí manipulatorů majitele nadzvednuta a krávy vysvobozeny. Jedna kráva pod přístřeškem zahynula. Jednotky se poté vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 31 – Technická pomoc-odstranění stromu, 2. prosince, 08:18

Během dnešní sněhové kalamity jsme byli vysláni k odstranění padlého stromu nedaleko Ždírce, který jsme za pomoci pily rozřezali a uklidili. V lesním úseku Srby – Ždírec byl při návratu na základnu odklizen ještě jeden strom, který zasahoval do komunikace

VÝJEZD č. 30 – POŽÁR – DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY, 7. listopadu, 02:46

V brzkých ranních hodinách zasáhl požár zaparkované vozidlo pod dřevěným přístřeškem u bytového domu ve Vrčeni. Prvotní zásah a lokalizace byla provedena přenosným hasícím přístrojem, ale i přesto byla celá motorová část zcela zničena. Na místo události kromě tří jednotek hasičů vyjel i vyšetřovatel HZS a kriminální policie, aby stanovili výši škod a příčinu požáru.

VÝJEZD č. 29 – Dopravní nehoda- se zraněním, 13. října, 16:54

Ve směru od Životic na Nepomuk vyjel osobní automobil mimo silnici a skončil přibližně tři metry pod úrovní komunikace. Řidič, který ve voze cestoval sám, se z auta dostal ještě před příjezdem složek IZS a následně si ho do péče převzali zdravotníci s lehkým zraněním. Hasiči zajistili místo nehody, provedli protipožární opatření a kyvadlově usměrňovali provoz, protože policisté prováděli šetření v poměrně nepřehledném úseku.

VÝJEZD č. 28 – Dopravní nehoda- železniční, 3. října, 21:07

Nedaleko obce Srby narazil osobní vlak do stromu, který spadl vlivem silných poryvů větru. Během nehody došlo i k přetržení trakčního vedení, které se namotalo do sběrače a vlak nemohl pokračovat do další stanice. Nikdo z 13 cestujících nebyl zraněn, ale vzhledem k časové náročnosti likvidace události bylo velitelem zásahu rozhodnuto o evakuaci všech osob. Na místo byl následně povolán i náš dopravní automobil, kterým byly všechny osoby převezeny do Dvorce. Tímto odsunem byl ukončen zásah pro profesionální i dobrovolnou jednotku z Nepomuka a na místě zůstala jednotka HZS Správy železnic, která ukončila činnost před jednou hodinou ranní zprovozněním tratě.

VÝJEZD č. 27 POŽÁR – POLNÍ POROST, TRÁVA, 28. září, 18:50

Z projíždějícího vlaku byl na tísňovou linku hasičů ohlášen černý kouř vycházející z okolí dřevozpracující firmy ve Dvorci. Vzhledem k předpokladu, že mohlo dojít k zahoření na výrobní technologii nebo uskladněného materiálu, vyslalo operační středisko na místo hned čtyři jednotky hasičů, které ale průzkumem areálu a okolí potvrdily, že se jedná o planý poplach, protože ve stejný okamžik došlo k zahájení odpařování ze sušárny a majitelé přilehlého pozemku rozdělali kontrolovaný oheň.

VÝJEZD č. 26 – Dopravní nehoda- se zraněním, 7. září, 18:39

U obce Želvice došlo k dopravní nehodě osobního automobilu a samojízdné sklízecí řezačky, odkud bylo hlášené zranění jedné osoby. Na místo proto vyjely obě nepomucké jednotky, ZZS a PČR. Hasiči zabezpečili místo nehody, provedli protipožární opatření a do příjezdu zdravotníků ošetřovali lehce zraněnou osobu. Událost si následně převzala policie k došetření a my jsme se vrátili na základnu. Po dobu zásahu byla komunikace Třebčice – Želvice uzavřena.

VÝJEZD č. 25 událost na objekt – požár na pco, 7. září, 14:54

Ve skladovacím zařízení ve Zhůři spustila elektronická požární signalizace požární poplach, o kterém byly přes pult centrální ochrany vyrozuměni také hasiči a KOPIS ihned vyhlásil poplach třem jednotkám. Během výjezdu se odpovědná osoba spojila s operačním střediskem a podala informace o tom, že nedošlo k požáru, jedná o planý poplach a všechny cisterny mohou být odvolány.

VÝJEZD č. 24 POŽÁR – nízké budovy, 22. července, 19:48

Naše jednotka byla společně s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Kasejovice a SDH Želvice vyslána k nahlášenému požáru altánu v obci Mohelnice. K události jsme vyjeli s oběma cistrernami. Při příjedu na místo událostí jednotkou HZS bylo upřesněno, že se požár částečně rozšířil i na podkroví rodinného domu, na kterém byla část střechy rozebrána a byli dohašeny skrytá ohniska. V altánu byli nalezeny dvě propan butanové lahve které byli ochlazovány.

VÝJEZD č. 23 POŽÁR – POLNÍ POROST, TRÁVA, 15. července, 21:57

Dle oznámení byl zpozorován požár neposekaného obilí o rozloze ca. 10×5 metrů na poli mezi Vrčení a Tojicemi. V době příjezdu prvních jednotek na místo hořela suchá tráva u silnice v pruhu přibližně 30×5 metrů a místním hasičům se podařilo zamezit dalšímu šíření. Protože nedošlo k žádné škodě, tak k této události nevyjel vyšetřovatel. Požářiště bylo ještě důkladně prolito vodou a všechny cisterny se mohly vrátit zpět na své základny

VÝJEZD č. 22 POŽÁR – POLNÍ POROST, TRÁVA, 14. července, 9:22

K ohlášenému stoupajícímu kouři ze sklizeného pole mezi Nepomukem a Kozlovicemi jsme byli vysláni spolu s profesionální jednotkou. Po příjezdu prvních cisteren na místo události nebyl požár potvrzen, protože v těchto místech probíhalo vláčení pole a událost byla překvalifikována na planý poplach.

VÝJEZD č. 21 – POŽÁR – DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY, 13. července, 17:41

Mezi Nepomukem a Klášterem došlo během sklizně k zahoření kombajnu a vzhledem k tomu, že pole bylo posekané jen z části, tak operační středisko na místo události vyslalo celkem 6 jednotek požární ochrany. Naše družstvo s CAS 30 přijelo jako první a po provedeném průzkumu nebylo zřejmé plamenné hoření, ale pouze vycházející kouř z vnitřku stroje. Okamžitě byly nasazeny dva vodní proudy a postupně se prolilo celé dopravníkové vedení včetně košů a sít až po zásobník zrn. Termokamerou byla průběžně snímána teplota mechanických částí a vnitřních prostor, které se ochlazovaly do doby, než se na místo dostavil vyšetřovatel. Po stanovení příčiny a uchráněných hodnot byl zásah ukončen a jednotky se vrátily zpět na základny.

VÝJEZD č. 20 – Technická pomoc-odstranění stromu, 4. července, 19:16

KOPIS vyslal naší jednotku s CAS 20 Terrno k odstranění větve, která zasahovala přes svodidla až do jízdního pruhu silnice I/20 u Prádla. Po jejím odstranění bylo místo očištěno a bezpečný provoz na komunikaci obnoven. Poté následoval návrat zpět na základnu.

VÝJEZD č. 19 – Technická pomoc-odstranění stromu, 22. června, 15:13

Během bouřky, která se dnes odpoledne přehnala také přes Nepomucko, jsme vyjeli k odstranění zlomeného stromu přes silnici mezi Knárovkou a Červeným mostem. Strom byl pomocí motorové pily rozřezán a odklizen mimo komunikaci. Profesionální jednotka zasahovala zatím u 5 událostí.

VÝJEZD č. 18 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 7. června, 10:20

Ve středu 7. června v 10.20 byla na tísňovou linku nahlášená nehoda převozové sanity na lesní komunikaci u neurazské pily. K nehodě vyjely všechny složky IZS včetně obou nepomuckých hasičských jednotek. Na místě bylo zjištěno, že se v sanitce nachází pouze řidič, který nebyl ale schopen z vozidla sám vylézt. Po dohodě se zdravotníky bylo k vyproštění řidiče odříznuto přední sklo a vytvořen otvor ve střeše, kterým byl následně pomocí páteřové desky řidič vyproštěn. Po vyšetření pacienta bylo rozhodnuto o povolání vrtulníku LZS, který ho transportoval do nemocnice. Naše jednotka se poté vrátila na základnu, na místě zůstala jednotka HZS Nepomuk a Policie ČR.

výjezd č. 17 TECHNICKÁ POMOC – OTEVŘENÍ UZAVŘENÝCH PROSTOR , 2. června, 18:35

K nouzovému otevření dveří bytu v bytovém domě Na Vinici I. jsme byli vysláni s technikou CAS 20 Tatra Terrno. Byt byl za přítomnosti hlídky Policie ČR otevřen a předán uživateli. Jednotka HZS v tu dobu zasahovala u technického zásahu v Milči.

VÝJEZD č. 16 – Požár-nízké budovy , 10. května, 03:49

Dvanáct jednotek hasičů vyjelo dnes brzo ráno k požáru historického mlýna v Kotouni – Olší. Požárem byla zasažená střecha a podkroví členité budovy. Naše jednotka původně měla vyjet s velkokapacitní cisternou, ale po dohodě s operačním střediskem zůstala na zbrojnici a držela pohotovost do půl desáté, do návratu družstva HZS a již nebyla k žádné události vyslána.

https://www.krimi-plzen.cz/a/pozar-2023-05-10-081124/

VÝJEZD č. 15 – Dopravní nehoda- se zraněním, 5. května, 16:51

dav_soft

Dvě zraněné osoby si vyžádala nehoda motocyklu na silnici č. II/230 za Nepomukem ve směru na Přeštice. Hasiči zajistili místo nehody včetně protipožárního zabezpečení a poskytovali předlékařskou pomoc do příjezdu ZZS. Po jejím odjezdu a vyšetřením nehody PČR byl motocykl naložen na odtahovou službu a místo uklizeno. Po dobu zásahu byl provoz usměrňován jedním jízdním pruhem.

VÝJEZD č. 14 – Požár-lesní porost , 23. dubna, 15:08

sdr_soft

Krajské operační středisko nás vyslalo spolu s jednotkou HZS k požáru tují, ke kterém došlo v Zelenodolské ulici v Nepomuku. Jako první na místě byla profesionální jednotka, která pouze doutnající ohniště s ořezem ze stromů prolila vysokotlakým proudem. K žádné škodě nedošlo a další zásah nebyl potřeba.

VÝJEZD č. 13 – Požár-nízké budovy , 14. dubna, 13:26

Volně stojící a obydlenou maringotku v Kramolíně zachvátil požár, ke kterému postupně vyjelo 5 jednotek hasičů. Vzhledem k terénu se technika nemohla dostat až k místu, tak bylo utvořeno více než 100 metrové vedení. Na likvidaci byly nasazeny dva C proudy, díky kterým se podařilo během chvíle požár lokalizovat. Termokamerou byly vyhledávány ohniska uvnitř a zároveň se kontrolovala teplota baterií, které byly zdrojem elektřiny. Následně si místo převzal vyšetřovatel, aby stanovil příčinu a rozsah škod. Majiteli byl ještě nařízen dohled po dobu 8 hodin

VÝJEZD č. 12 – Požár-lesní porost , 7. dubna, 18:13

V pátek večer likvidovaly jednotky HZS Plk ze stanic Nepomuk a Plzeň-Slovany a jednotka SDH Blovice požár vzrostlé památné lípy u Blovic. Na žádost velitele zásahu dovezla naše jednotka s DA Mercedes Sprinter další technické prostředky potřebné k likvidaci požáru. Jednotky na místě zasahovaly do nočních hodin a následující den se musely na místo znovu vrátit.

Foto: JSDH Blovice

VÝJEZD č. 11 – Požár-nízké budovy , 30. března, 18:25

Do obce Kovčín vyjely čtyři hasičské jednotky k ohlášenému požáru, který viděl oznamovatel na kamerách. V době příjezdu první jednotky HZS však nebyly patrné žádné známky hoření ve venkovním prostředí, ani objekt po kontrole termokamerou nevykazoval zvýšenou teplotu. Po kontaktu se sousedy bylo potvrzeno kontrolované ohniště na sousedním pozemku, proto událost byla překvalifikována na planý poplach a všechny CAS se mohly vrátit na své základny.

VÝJEZD č. 10 – Požár-nízké budovy , 24. března, 21:44

K prověření vycházejícího kouře ze shořelého podkroví v penzionu Angusfarm vyjela naše jednotka s technikou CAS 30 a jednotka HZS Nepomuk s CAS 20 a automobilovým žebříkem před 22. hodinou. Na místě bylo zjištěno, že vlivem větru dochází ke žhnutí hromady shořelého materiálu v podkroví. Místo hasiči prolili vysokotlakým proudem se smáčedlem a celé podkroví znovu překontrolovali termokamerou. Další skrytá ohniska nebyla nalezena a jednotky se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 9 – Požár-nízké budovy , 23. března, 18:23

Ve čtvrtek 23. března před půl sedmou hodinou večer byl na tísňovou linku nahlášen požár pravděpodobně klimatizace na boku budovy restaurace a penzionu Angusfarm v Soběsukách. Operační středisko na místo vyslalo jednotky HZS a SDH Nepomuk se dvěma cisternami. Průzkumem bylo na místě zjištěno, že dochází k požáru pravděpodobně vzduchotechniky a v důsledku toho k silnému zakouření podkroví. Ve spolupráci se zaměstnanci byl celý objekt evakuován a velitel zásahu si na místo povolal další posilové jednotky. Několik průzkumných skupin prohledávalo zakouřené prostory a vyhledávaly ohnisko požáru a případné osoby. Pomocí motorových pil byly prořezány otvory do stropu restaurace a bylo zjištěno, že již hoří izolace nad stropem téměř celého přízemí. Požár se bohužel šířil velkou rychlostí a i přes veškerou naši snahu se rychle dostal do podkroví a do střešní konstrukce. Hašení v tu chvíli probíhalo několika proudy jak uvnitř objektu, tak z venčí ze střechy. Velitelem zásahu byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu a k události vyjely další posilové jednotky s cisternami a výškovou technikou. Postupně se musely všechny skupiny z objektu stáhnout ven, jelikož začalo docházet ke zřícení stavebních konstrukcí. Kvůli nedostatku vody k hašení byly zřízené dvě čerpací stanoviště, a to na požární nádrži v Soběsukách a rybníce Jednota. Mimo hašení prováděly jednotky i ochranu okolních budov jak v samotném areálu, tak v sousedství. Hrozilo totiž, že se požár rozšíří také na ně. I díky nasazení dvou kusů výškové techniky se okolní budovy podařilo uchránit. Hasiči provádějící hašení po celou dobu zasahovali v dýchacích přístrojích a bylo nutné na místo povolat protiplynové automobily s náhradními tlakovými lahvemi a kompresorem na dofukování lahví vzduchem. Po 22. hodině byl již požár pod kontrolu, mohlo tedy dojít k postupné redukci sil a prostředků a některé jednotky se začaly vracet na své základny. Od třetí hodiny ranní na místě zůstaly tři jednotky hasičů, a to HZS Nepomuk, HZS Přeštice a SDH Nepomuk celkem se třemi cisternami a jednou automobilovou plošinou, na dohašování skrytých ohnisek. Současně jsme v počtu 5 hasičů drželi pohotovost na zbrojnici pro případ dalšího výjezdu. V 7 hodin ráno došlo na místě k vystřídání zasahujících hasičů. Naše jednotka se vrátila na základnu. Jednotky HZS Nepomuk a HZS Přeštice prováděly do odpoledních hodin dohašování ohnisek a součinnost s vyšetřovateli HZS a Policie ČR. Škoda byla předběžně vyčíslena na 35 mil. Kč, příčina vzniku požáru je stále v šetření. Celkem u události zasahovalo 18 hasičských jednotek, velící důstojník směny HZS územního odboru Plzeň, řídící důstojník Krajského ředitelství HZS Plzeňského kraje, vyšetřovatelé HZS kraje, operační výjezd Generálního ředitelství HZS ČR včetně vyšetřovatele a dokumentaristů, vyšetřovatelé Technického ústavu požární ochrany, jednotka Správy informačních technologií města Plzně s drony a Policie ČR. Naše jednotka na místo v průběhu zásahu vyjela s oběma cisternami, DA Mercedes Sprinter a DA Ford Tranzit s nákladním přívěsem na odvoz použitých prostředků a hadic.

VÝJEZD č. 8 – Požár-nízké budovy , 13. března, 15:29

Naše jednotka vyjela na žádost KOPIS spolu s dalšími třemi jednotkami k ohlášenému požáru bojleru v kuchyni RD v obci Partoltice. Majitel použil přenosný hasící přístroj ještě před příjezdem hasičů a tím požár v prvotní fázi uhasil. Na odvětrání objektu byla nasazena přetlaková ventilace a celé místo zahoření bylo zkontrolováno termokamerou. Následně rozhodl VZ o redukci SaP a dobrovolné jednotky byla odeslány zpět na základny. Na místo se poté dostavil i vyšetřovatel, aby určil rozsah škod a jako příčinu označil technickou závadu.

VÝJEZD č. 7 – Požár-nízké budovy , 19. února, 17:30

KOPIS vyslal dvě jednotky hasičů k ohlášenému zahoření sazí v komínu rodinného domu v Milči. Po příjezdu první jednotky již nedocházelo k hoření a proto další SaP nebyly potřeba. Těleso se zkontrolovalo termokamerou a majitel byl poučen. Vzhledem k tomu, že nevznikla žádná škoda byl zásah po půl hodině ukončen.

VÝJEZD č. 6 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 14. února, 08:20

Mezi Nepomukem a Soběsukami došlo k nehodě osobního automobilu, který zůstal v příkopu na střeše a uvnitř se nacházely dvě osoby, které se nemohly dostat ven. Vzhledem k nedostatku informací o rozsahu zranění vyslalo operační středisko na místo obě nepomucké jednotky. Po příjezdu první cisterny na místo zhodnotil velitel situaci a rozhodl o tom, že síly a prostředky jsou dostačující, a proto jsme byli během výjezdu odvoláni. Po ošetření lehkých zranění obou účastníků, kteří poté zůstali na místě, aby si zajistili vyproštění a odtah vozu, se složky IZS vrátily na své základny.

VÝJEZD č. 5 – Požár-dopravní prostředky, 10. února, 14:16

U Měcholup došlo k požáru kamionu, který se po závadě rozšířil od zadní nápravy. Na likvidaci byly nasazeny 2 vysokotlaké proudy a náklad včetně kamionu a přívěsu se podařilo uchránit s tím, že předběžná škoda je 200 tisíc. Po dobu hasebního zásahu byla komunikace zcela uzavřena a následně PČR byl provoz řízen kyvadlově. Kromě nás, vyšetřovatele a profesionální jednotky na místě zasahovali také hasiči z Jarova a Měcholup.

VÝJEZD č. 4 – Dopravní nehoda-železniční, 3. února, 17:00

Rychlík jedoucí ze stanice Nepomuk směrem na Č. Budějovice narazil u Milče do větve, která zůstala na střeše lokomotivy. Ve vlaku cestovalo 50 osob a nárazem nedošlo k žádnému zranění. Po příjezdu jednotky SŽ Plzeň došlo k vyzkratování vedení, odstranění větví a kontrole lokomotivy. Po dvou hodinách byl provoz na trati plně obnoven.

VÝJEZD č. 3 – Technická pomoc-odstranění stromu, 3. února, 13:57

Policií byl oznámen padlý strom, který částečně zasahuje do silnice v úseku mezi Měcholupy a Zhůří. Z důvodu chyby na technologii byl vyhlášen poplach naší jednotce, ale těsně před výjezdem už byla k dispozici jednotka HZS od předchozí nehody a k události byla schopna vyjet a my byli ponecháni v záloze na zbrojnici. Po projetí daného úseku bylo zjištěno, že části stromu již byly odstraněny a další zásah není potřeba.

VÝJEZD č. 2 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 3. února, 11:33

Na silnici I/20 u odbočky na Klášter jsme zasahovali u střetu osobního automobilu a autobusu. Ve voze zůstal zaklíněný řidič, kterého bylo nutné vyprostit pomocí hydraulických nástrojů, ale jeho zranění byla neslučitelná se životem a lékař konstatoval exitus. V autobusu cestovalo 30 osob a 5 z nich utrpělo lehká zranění v oblasti hlavy. ZZS převezla do nemocnice pouze 2 osoby a ostatní byly po ošetření ponechány na místě. Přivolaný vrtulník LZS z Líní odletěl prázdný a z CPS Košutka vyjel evakuační autobus k zajištění tepelného komfortu pro cestující do doby než přijel náhradní bus. Uniklé provozní kapaliny byly zasypány sorbentem a místo si k vyšetření převzala kriminální policie a koroner. Provoz v místě nehody byl omezen do jednoho jízdního pruhu po dobu ca 4 hodin.

VÝJEZD č. 1 – Požár-nízké budovy , 1. ledna, 1:40

O silvestrovské noci vyjeli hasiči z prvního stupně požárního poplachu k ohlášenému požáru domu do obce Čmelíny. Před naším příjezdem se požár rozšířil z komínového tělesa i do podkrovní místnosti. Hasiči v dýchací technice nejprve zlikvidovali požár v obytné části za pomoci vysokotlaku a následně kominickým nářadím z nastavovacího žebříku srazili žhavé saze. Bohužel nevhodná konstrukce komínu neumožnila vyčištění celé spalinové cesty a stále docházelo k hoření vlivem velmi vysokých teplot. Pro udušení byl použit písek a práškové hasicí přístroje. Poté musel být vytvořen další prostup do komína, aby byl kompletně vyčištěn od žhnoucích částic. Po provedené kontrole celého objektu termokamerou byl předán na dohled majitelce. Vyšetřovatel stanovil škodu na 250 tis. Kč a okolo páté hodiny ranní byl zásah ukončen. Na místě zasahovalo celkem 5 jednotek PO s 9 kusy techniky.