Rok 2019

VÝJEZD č. 42 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 20. prosince, 06:49

K dopravní nehodě OA došlo u obce Mileč, ve kterém cestovaly 3 osoby, z toho dvě nezletilé. Hasiči zajisti místo nehody a naše jednotka byla odvolána. Všichni účastníci byli převezeni k ošetření do nemocnice.

VÝJEZD č. 41 – Požár-nízké budovy, 13. prosince, 16:01

Naše jednotka byla povolána ve 2. stupni PP do obce Loužná, kde došlo k požáru budovy o půdorysu 10×10 metrů. Vzhledem k rychlé lokalizaci požáru jsme byli VZ vráceni zpět na základnu. Příčinou byla technická závada a škoda vyčíslena na 1 mil. Kč.

VÝJEZD č. 40 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 30. listopadu, 14:16

Odpoledne se stala vážná dopravní nehoda osobního automobilu na silnici I/20 u Podhůří ve směru na Nepomuk. Na místo vyjely všechny složky IZS a vzlétl i vrtulník LZS. Vozidlo narazilo do stromu a došlo ke smrtelnému zranění řidiče. Další dvě nezletilé osoby byly vrtulníkem transportovány do nemocnice. Naše jednotka se řídila pokyny VZ a spolupracovala s PČR a ZZS. Po dobu vyšetřování nehody byl usměrňován jednosměrný provoz. Zásah byl ukončen kolem 18. hodiny úklidem vozovky.

VÝJEZD č. 39 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 25. listopadu, 15:14

Všechny složky IZS zasahovaly opět na silnici I/20 na úrovni obce Klášter u nehody osobního automobilu, který skončil na střeše mimo vozovku. Lehce zraněná osoba byla vyproštěna ještě před příjezdem hasičů. Hasiči zajistili místo nehody, pomohli s ošetřením a po dobu vyšetřování usměrňovali provoz jedním pruhem. Po naložení vozu na odtahovou službu se provedl úklid vozovky a jednotka HZS se vrátila na základnu. My jsme byli VZ odesláni zpět v průběhu zásahu.

VÝJEZD č. 38 – Dopravní nehoda-se zraněním, 2. listopadu, 16:48

Odpoledne opět došlo k nehodě osobního automobilu na silnici I/20 u obce Klášter. KOPIS na místo vyslal profesionální i dobrovolnou nepomuckou jednotku, protože ve voze cestovaly 3 osoby a došlo k jejich zranění. Hasiči zajistili místo nehody, automobil a po dobu vyšetřování usměrňovali provoz. ZZS z místa transportovala jednu dospělou a dvě mladistvé osoby. Po naložení vraku odtahovou službou následoval úklid vozovky a návrat na základnu.

VÝJEZD č. 37 – Požár-nízké budovy, 30. října, 16:12

K požáru opuštěného rodinného domu na rozmezí Nepomuka a Kláštera u Červeného mostu jsme vyjeli ve středu 30. října po 16. hodině spolu s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Jarov. Při příjezdu jednotek bylo celé druhé patro a střecha zasažena požárem. Bylo nasazeno několik vodních proudů ze vnějšku domu, z nastavovacích žebříků a jeden proud dovnitř do domu. Provedeným průzkumem uvnitř nebyl nikdo nalezen. Vzhledem k velkému zakouření objektu hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích, k odvětrání kouře byl nasazen přetlakový ventilátor. Vodu cisterny dovážely z klášterského rybníka. Požár byl zlikvidován před 20. hodinou, naše jednotka zůstala s CAS 30 na dohlídku do půlnoci. Příčina vzniku požáru je v šetření vyšetřovatele HZS a Policie ČR. Během čtvrtka se jednotka HZS Nepomuk vrátila na místo ještě dvakrát a prolila žhnoucí trámy krovu vodou.

VÝJEZD č. 36 – Požár-průmyslové, zemědělské objekty, sklady, 19. září, 3:30

V půl čtvrté ráno vyslalo operační středisko jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk, SDH Myslív a HZS Horažďovice k ohlášenému požáru stohu v areálu ZD Nekvasovy. Naše jednotka vyjela k události s oběma cisternami. Při příjezdu prvních jednotek na místo bylo zjištěno, že hoří sklad s asi 1000 ks balíky slámy a je celý zasažen požárem. Velitel zásahu nechal operačním střediskem vyhlásit druhý stupeň poplachu a k události tak vyjelo dalších 7 jednotek včetně dvou z Jihočeského kraje a velící důstojník směny HZS z Plzně. Místní hasiči zřídili u požární nádrže ve vsi čerpací stanoviště s PMS 12, kam cisterny dojížděly pro vodu. S majitelem objektu bylo domluveno, že se sláma nechá kontrolovaně shořet a pomocí několika C proudů bylo pouze bráněno rozšíření požáru na okolní křoviny a les. Po lokalizaci požáru byl počet jednotek zredukován, některé se tedy vrátily na své základny. V 9 hodin byl objekt předán majiteli, který zajistí dohled do doby, než sláma kompletně dohoří. Příčina požáru je v šetření Policie ČR a vyšetřovatele HZS, škoda byla předběžně odhadnuta na 750 tis. korun. Naše jednotka se vrátila na základnu před 10. hodinou dopoledne.

VÝJEZD č. 35 – Událost na objekt-požár na PCO, 8. září, 11:14

Před polednem opět vyjely jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk a SDH Jarov k nahlášenému požáru čidlem EPS do firmy Agrospol Zhůř. Provedený průzkum objektu požár nepotvrdil, událost byla překvalifikována na planý poplach a JPO se vrátily na základny.

VÝJEZD č. 34 – Událost na objekt-požár na PCO, 4. září, 18:16

V podvečer naše jednotka vyjela spolecně s HZS Nepomuk a JSDH Jarov k nahlášenému požáru čidlem EPS do firmy Agrospol Zhůř. Po příjezdu hasičů na MU se provedl průzkum objektu, kde nebyly nalezeny žádné známky hoření a událost byla překvalifikována na planý poplach. Po necelé půl hodině se jednotky vrátily zpět na své základny.

VÝJEZD č. 33 – Událost na objekt-požár na PCO, 26. srpna, 16:21

3 JPO vyjely k nahlášenému požáru čidlem EPS do firmy Agrospol Zhůř. Po příjezdu hasičů na MU se provedl průzkum objektu, kde nebyly nalezeny žádné známky hoření a událost byla překvalifikována na planý poplach. Vedoucímu provozu byla doporučena kontrola systému a jednotky se vrátily zpět na základny.

VÝJEZD č. 32 – Technická pomoc-odstranění stromu, 20. srpna, 21:02

Během deštivého večera s poryvy větru, opět na silnici I/20 ve směru na Kasejovice na horizontu v levotočivé zatáčce, došlo k pádu několika suchých stromů a větví, které zasahovaly do jízdního pruhu a ohrožovaly bezpečnost provozu. Po našem příjezdu byly dřeviny odklizeny mimo komunikaci, povrch očištěn a jednotka se vrátila na základnu.

VÝJEZD č. 31 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 20. srpna, 18:06

Na silnici I/20 u obce Klášter došlo včera v podvečer ke střetu nákladního a osobního automobilu. Dle oznámení měla v OA zůstat zraněná a zaklíněná žena. Na místo vyjely všechny složky IZS včetně vrtulníku LZS. Po příjezdu JPO a ZZS byla osoba se středně těžkými zraněními ošetřena a stabilizována pro letecký transport. Hasiči dále provedli protipožární opatření na vozech, zlikvidovali úniky kapalin, v místě události usměrňovali kyvadlový provoz. Následně po vyšetření a zdokumentování PČR, odtažení vozidel byla komunikace očištěna od následků nehody a plně zprůjezdněna.

VÝJEZD č. 30 – Požár-polní porost, tráva, 11. srpna, 17:27

V podvečer vyjela jednotka HZS Nepomuk společně SDH Nepomuk a Želvice k požáru posekaného pole do obce Bezděkovec. K zahoření porostu došlo výbojem na elektrickém vedení, kterého se dotýkaly větve stromu. Na likvidaci požáru o rozloze ca. 10×10 metrů postačil jeden vysokotlaký proud vody. Ke škodě nedošlo a MU si převzal majitel, který zajistí ořezání dřevin.

VÝJEZD č. 29 – Požár-polní porost, tráva, 25. července, 21:58

K požáru pole při sklizni u Měcholup jsme byli vysláni spolu s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Jarov a SDH Měcholupy. K události jsme vyjeli s oběma CAS. Požár byl lokalizován několik minut od příjezdu první jednotky, zcela zlikvidován byl během necelé půl hodiny. Původní informace, že hoří i kombajn se na místě nepotvrdila. Požár se obešel beze škody. Zasažená oblast byla zemědělci oborána. Po předání místa události majiteli se jednotky vrátily zpět na základny.

VÝJEZD č. 28 – Technická pomoc-čerpání vody, 22. července, 20:23

Večer se Nepomuckem přehnal silný přívalový déšť, který způsobil komplikace nejen v dopravě. Naše jednotka byla vyslána k odčerpání a zprůjezdnění silnice vedoucí od náměstí k poště, kde se v křižovatce vytvořila laguna. Po vyčištění kanálové vpusti a šachty voda samovolně odtekla do kanalizace. Následně byla silnice očištěna od naplavenin a byla plně zprůjezdněna. Jednotka HZS během večera odstraňovala polámané stromy a také odčerpávala vodu ze sklepa ve Dvorci.

VÝJEZD č. 27 – Požár-polní porost, tráva, 10. července, 18:10

V podvečer likvidovaly 4 hasičské jednotky požár pole mezi obcemi Mileč a Kozlovice. Dle oznámení se mělo jednat o zahoření na ploše ca. 10×10 metrů, ale požár se velmi rychle šířil. Naše jednotka se na místo dostavila jako první už 5 minut po vyhlášení poplachu a okamžitě započala pomocí nárazníkové lafety oddělovat požár od neposekané a již nařádkované části pole. Následně na MU přijela jednotka HZS Nepomuk a šíření požáru se podařilo částečně lokalizovat. V zápětí dorazily posilové cisterny ze Žinkov a Jarova, kdy byl požár plně pod kontrolou. Po doplnění vody do cisteren se provedlo prolití požářiště + malých ohnisek a za pomoci ručního nářadí rozebrány a dohašeny 3 balíky sena. Zasažená část byla oborána a předána majiteli, který neuplatil škodu a JPO se vrátily na základny.

VÝJEZD č. 26 – Požár-polní porost, tráva, 9. července, 13:08

Odpoledne byla naše jednotka vyslána na požár posekaného pole mezi obce Srby a Vrčeň. Prvotní zásah provedl majitel za pomoci přistavené cisterny. Jednotky HZS a SDH Nepomuk provedly prolití požářiště pomocí lafet. Jednotky z Vrčeně, Čížkova a Žinkov byly po dojezdu na MU postupně vraceny na základny, protože požár byl již likvidován. Zasažená plocha strniště byla ca. 100 x 100 metrů a nedošlo k žádné škodě.

VÝJEZD č. 25 – Technická pomoc-odstranění stromu, 6. července, 20:25

Jednotka vyjela na žádost KOPIS s CAS 20 Terrno k odstranění vyvrácené břízy na silnici I/20 ve směru na Kasejovice na úrovni obce Mohelnice. Po příjezdu na MU byla nalezena zlomená bříza menšího vzrůstu, která byla zaklíněna o další strom a částečně zasahuje do jízdního pruhu. Strom byl bez použití pily odklizen mimo vozovku a následně se jednotka vrátila zpět na základnu.

VÝJEZD č. 24 – Požár-dopravní prostředky, 14. června, 20:19

Během návratu od předešlého požáru lesa u Oselec byl na KOPIS ohlášen požár kamionu na silnici č. 230 ve směru na Žinkovy. Na místo vyjely CAS HZS i SDH Nepomuk doplněné o jednotku ze Žinkov. Po příjezdu na MU a provedeným průzkumem bylo zjištěno, že došlo k zahoření části palivové soustavy po technické závadě. Rozvíjející se požár zlikvidoval řidič pomocí hasicího přístroje a my jsme následně vysokotlakým proudem vody provedli ochlazení a sorbentem zasypali uniklé provozní kapaliny. ZPP stanovil škodu na 50 000 Kč, místo bylo předáno majiteli a jednotky se vrátily zpět.

VÝJEZD č. 23 – Požár-lesní porost, 14. června, 17:47

Byli jsme povoláni k požáru lesního porostu mezi obcemi Oselce a Chlumy. Na místo okamžitě vyjely první 3 JPO. Po příjezdu na MU a zjištění rozsahu bylo nutné povolat další 4 posilové jednotky s velkokapacitními CAS. Část naší jednotky vytvořila útočný C proud a prováděla hasební práce. CAS 30 T815-7 dovážela vodu na požářiště a posádka s CAS 20 Terrno zřídila v obci Chlum čerpací stanoviště, kam jezdily všechny CAS doplňovat vodu. Požárem byla zasažena plocha ca. 100×100 metrů a před 20. hodinou večer byl požár zlikvidován. Na místě zůstala další dvě hodiny jedna CAS a poté do ranních hodin místní jednotka jako dohled nad požářištěm. Předběžně vyčíslená škoda je 15 tis. Kč a příčina je v šetření.

VÝJEZD č. 22 – Ostatní formálně založená událost-Svolání pohotovosti jednotky , 12. června, 16:35

V odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému požáru hospodářských stavení v Dobroticích u Chanovic. Na místo vyjelo celkem 10 jednotek z Plzeňského a dalších 5 z Jihočeského kraje včetně nepomuckých profesionálních hasičů. Vzhledem k předpokladu dlouhotrvajícího zásahu povolal KOPIS naši jednotku do pohotovosti jako zálohu na vlastní stanici. Během pohotovosti jednotka nebyla povolána k žádné mimořádné události. Po návratu jednotky HZS před 21. hodinou a domluvě s KOPIS byla pohotovost ukončena.

https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-dvou-stodol-v-dobroticich.aspx?fbclid=IwAR3drYjSmcOhKVBNbVzKacIfzytGVW2SsgapHJZrOzNaRM1VCb950V0RaDQ

VÝJEZD č. 21 – Dopravní nehoda-se zraněním, 28. května, 15:04

Na mokré silnici I/20 za Nepomukem směrem na Plzeň došlo k dopravní nehodě osobního automobilu. Událost byla ohlášena na operační středisko, ale jednotka HZS zasahovala u jiné události, tak KOPIS vyslal na MU naši dobrovolnou jednotku s CAS 20 Terrno. Po našem příjezdu byl již zraněný řidič s lehkým zraněním mimo vozidlo a v péči ZZS. My jsme zajistili místo nehody, provedli protipožární opatření a po příjezdu PČR úklid vozovky. Po dobu zásahu byl v místě řízen kyvadlový provoz.

VÝJEZD č. 20 – Technická pomoc-čerpání vody, 20. května, 14:31

Odpoledne byla naše jednotka povolána s CAS 20 k odčerpání vody ze zatopeného sklepa v Nepomuku, kam stekla voda s bahnem po silném dešti z rekonstruované Zelenodolské ulice. Pomocí kalového čerpadla byla znečištěná voda ze sklepních prostor a zatopeného výkopu odčerpána do kanalizace. Na místo se dostavil i zástupce města a poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

VÝJEZD č. 19 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 19. května, 16:42

V odpoledních hodinách při ukončení pouti se stala na okraji Nepomuka, silnici I/20, dopravní nehoda, která byla hlášena s nutností vyproštění osob. Na místo vyjely všechny složky IZS včetně profesionální i naší dobrovolné jednotky. Při střetu osobního auta a dodávky došlo ke zranění dítěte, které bylo v doprovodu matky převezeno k ošetření do nemocnice. Hasiči po příjezdu zajistili místo nehody, zlikvidovali její následky a po dobu šetření a naložení auta na odtah usměrňovali provoz.

VÝJEZD č. 18 – Požár-nízké budovy, 26. dubna, 11:22

Před polednem byl ohlášen požár RD v obci Měcholupy. Na místo okamžitě vyjela profesionální jednotka ze stanice Nepomuk, následovaná SDH Nepomuk a místní jednotkou PO. Po příjezdu na místo události bylo průzkumem zjištěno, že nedošlo k plamennému zahoření, ale pouze k technické závadě na výměníku u kamen a tím došlo k zakouření části domu. Hasiči provedli vyčištění kamen a odvětrání místnosti. Poté se všechny jednotky vrátily na základny.

VÝJEZD č. 17 – Požár-lesní porost, 23. dubna, 03:24

Brzo ráno vyjely jednotky SDH Nepomuk, SDH Mladý Smolivec, SDH Hvožďany a SDH Rožmitál p. Třemšínem k požáru, který vítr rozfoukal po pálení v lese u Starého Smolivce. Jednotka HZS Nepomuk v tu dobu likvidovala padlý strom u Letin a poté byla přeposlána k této události, ale nedojela, protože požár již byl lokalizován. Jako první na MU zasahovala jednotka z Mladého Smolivce s CAS 30 T815-7 následována dalšími posilovými cisternami. Prvotním průzkumem bylo zjištěno, že došlo k zahoření hrabanky, klestí a malé části nízkých náletových dřevin. Na likvidaci požáru byly nasazeny celkem 4 útočné C proudy a hořelo na ploše ca. 50×30 metrů. Požárem nevznikla žádná škoda, proto na místo nevyjela ani hlídka PČR a vyšetřovatel požárů. Před odjezdem jednotek bylo požářiště zkontrolováno a opětovně prolito vodou. Jednotka ze Smolivce ještě v dopoledních hodinách provede kontrolu a případně znovuprolití.

VÝJEZD č. 16 – Dopravní nehoda-se zraněním, 21. dubna, 13:39

Odpoledne byla ohlášena nehoda jeepu ze zraněním osob na louce u jezu v Klášteře. Operační středisko na místo vyslalo obě nepomucké jednotky včetně ZZS a PČR. Jednotka HZS po příjezdu průzkumem zjistila, že došlo k převrácení OA na bok a zranění osob včetně nezletilých, které má v péči ZZS. Situace na MU nevyžadovala další SaP a proto nás VZ nechal na základně, ale po dohodě s KOPIS jsme zůstali v záloze. Tři osoby byly pozemní cestou transportovány do nemocnice a MU předáno policii k došetření. Poté se i jednotka HZS vrátila na základnu a naše pohotovost byla ukončena.

VÝJEZD č. 15 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 7. března, 09:42

cof

Dopoledne byla profesionální i dobrovolná jednotka z Nepomuka vyslána k DN 1xOA před obcí Žinkovy. Podle ohlášení měl být ve voze zraněný a zaklíněný řidič, proto vzlétl i vrtulník LZS. Po příjezdu složek IZS bylo zjištěno, že automobil skončil na boku mimo vozovku. Došlo k vyproštění řidiče předním oknem a následnému předání do péče ZZS. Vzhledem k rozsahu zranění vrtulník ani nepřistál a pacient byl transportován pozemní cestou do nemocnice. Místo události si k šetření převzala PČR a JPO se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 13,14 – Technická pomoc-odstranění stromu, 4. března,14:10

cof

Odpoledne jsme byli ještě vysláni k odstranění zlomené ztrouchnivělé břízy v Nepomuku, Nádražní ulici. Strom spadl na komunikaci a blokoval celou její šíři. Strom byl pomocí pily rozřezán a vozovka uklizena. Následně jsme přejeli na silnici I/20 k odbočce na Klášter, kde zasahovala ulomená větev z jabloně do jízdního pruhu. I zde došlo k jejímu odklizení a zprůjezdnění silnice. Poté následoval návrat na základnu.

VÝJEZD č. 12 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 4. března, 08:26

sdr

Dnes ráno byly obě nepomucké jednotky povolány k dopravní nehodě OA a NA na křižovatce u Kokořova. Hasiči zajistili místo nehody, oba automobily a pomáhali ZZS s ošetřením zraněných. Jedna žena byla s vážným zraněním transportována letecky do FN Plzeň a dvě děti s jednou ženou odvezla ZZS. Po dobu zásahu byl omezen provoz na komunikaci a jednotka HZS zůstala na místě až do odpoledních hodin.

VÝJEZD č. 11 – Záchrana osob a zvířat-z vody, 26. února, 18:10

Převzato od HZS Pk: Hasiči ze stanice Nepomuk, JSDH Nepomuk a JSDH Vrčeň byli 26.2. 2019 po osmnácté hodině povoláni k záchraně koně z vrčeňského rybníka. Kůň pravděpodobně uklouzl na hrázi a spadl, přesněji sjel z ní až na úroveň hladiny, kde se probořil ledem a nemohl zpět. Hasiči využili k vyproštění zvířete hadic, které zvířeti podvlékli pod tělem a bez použití těžké techniky koně vtáhli. Toho si poté převzal majitel, který ho nechal usušit a poskytl mu tepelný komfort. Od zahájení zásahu do ustájení koně uběhlo pouhých 25 min.

VÝJEZD č. 10 – Požár-komínové těleso, 25. února, 20:56

mde

Ve večerních hodinách došlo v Sedlišti k zahoření komínového tělesa na RD. Operační středisko vyslalo na MU jednotku HZS s CAS 20 + AZ 30 a nás s CAS 20. Po příjezdu na místo již plamenné hoření nebylo vidět. Hasiči pomocí kominického nářadí srazili žhnoucí saze a provedli termokamerou kontrolu komína a jeho okolí. K poškození tělesa nedošlo a nevznikla žádná škoda. Majitel předložil protokol o kontrole spalinové cesty a JPO se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 9 – Technická pomoc-odstranění stromu, 4. února,12:26

oznor

Necelou půl hodinu po poledni jsme byli opět vysláni k odstranění padlého stromu, tentokrát na silnici mezi Nepomukem a Klášterem. Borovice, která blokovala celou šíři komunikace byla za pomoci motorové pily rozřezána a odklizena mimo vozovku. Během návratu na základnu jsme na stejné trase narazili ještě na jeden velmi nebezpečně nakloněny strom. Ten byl také rozřezán a odklizen ke krajnici.

VÝJEZD č. 2,3,4,5,6,7,8 – Technická pomoc-odstranění stromu, 3. února

cof

Naše jednotka v důsledku sněhové kalamity zasahovala během nedělního dne celkem u sedmi událostí. Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a větve na silnice na Nepomucku. Zasahovali jsme také na železnici, kde stromy bránily v průjezdu vlaků, konkrétně v Srbech a Želvici. V odpoledních hodinách spadla větev na zaparkované auto v Nepomuku a v podvečer jsme odstraňovali větev z drátů el. vedení také v Nepomuku. Během večera a noci se situace uklidnila.

Profesionální jednotka řešila více než 20 událostí.

VÝJEZD č. 1 – Událost na objekt-požár na PCO, 27. ledna, 06:22

mde

Ráno vyjely jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk a Blovice do Zhůře, kde čidla EPS spustily požární poplach. Po příjezdu jednotek PO byl objekt zkontrolován, ale žádné známky hoření ani zakouření nebyly nalezeny. Místo události bylo předáno majiteli a technikovi k odstranění závady na čidlech.