Rok 2020

VÝJEZD č. 26 – Dopravní nehoda-se zraněním, 16. listopadu, 09:49

Dopoledne byla naše jednotka vyslána s CAS 20 Tatra na křižovatku ulic Rožmitálská a Železniční ke střetu dvou osobních aut. Z ohlášení nebyl jasný počet a stav zraněných osob, proto byly na místo vyslány dvě jednotky hasičů, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR. Na místě se ukázalo, že jsou osoby bez zranění, pouze otřesené z nárazu, naše jednotka byla tedy velitelem zásahu vrácena zpět na základnu. Jednotka HZS Nepomuk provedla na havarovaných vozidlech protipožární opatření a vyčkala příjezdu dopravní policie, které událost předala. Místo nehody bylo po dobu zásahu průjezdné jedním jízdním pruhem.

VÝJEZD č. 25 – Požár-průmyslové, zemědělské objekty, sklady, 29. října, 09:22

K požáru sena ve stodole v hospodářském stavení v Čepinci jsme byli vysláni s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Jarov před půl desátou dopoledne. Požár byl naštěstí včas zpozorován obyvateli domu, kteří se ho snažili do příjezdu hasičů svépomocí hasit. K likvidaci byl poté nasazen jeden proud C a k odvětrání kouře byl použit přetlakový ventilátor. Ze zakouřeného chlévu bylo zachráněno jedno selátko. Ostatní zvířata byla v jiné části objektu, kde nehrozilo žádné nebezpečí. Po necelé hodině se jednotky vrátily zpět na své základny. Celkem u události zasahovalo šest cisternových automobilových stříkaček včetně našich obou cisteren.

VÝJEZD č. 24 – Technická pomoc-odstranění nebezpečných stavů, 14. října, 16:10

Během vydatného deště vlivem zanesení koryta potoka Mihovka v Zeleném Dole k ohrožení přilehlých zahrad a domů stoupající vodou. Ke zprůchodnění toku vyslalo operační středisko po 16. hodině obě nepomucké jednotky. Pomocí ženijního nářadí a motorové pily byl úsek mezi Daníčky a Zeleným Dolem vyčištěn od naplavených větví a jiných nečistot. Poté hladina vody klesla na bezpečnou výšku a jednotky se vrátily na základnu.

VÝJEZD č. 23 – Dopravní nehoda-se zraněním, 10. října, 12:41

Po poledni byla naše jednotka povolána k dopravní nehodě osobního auta na silnici I/20 u Prádla. Po příjezdu k události jsme zajistili místo nehody, provedli jsme protipožární opatření a lehce zraněné osobě jsme přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Protože havarované vozidlo částečně zasahovalo do komunikace, usměrňovali jsme provoz kyvadlově. Po příjezdu jednotky HZS Nepomuk, která přejížděla od jiného zásahu, ji bylo místo události předáno a naše jednotka se vrátila zpět na základnu.

VÝJEZD č. 22 – Dopravní nehoda-se zraněním, 24. září, 06:34

Ráno došlo před obcí Neurazy k nehodě osobního vozu, který sjel do příkopu. Z ohlášení na tísňovou linku nebylo jasné, zda je řidič zaklíněn ve vozidle a jak vážně je zraněn. K nehodě byly tedy vyslány obě Nepomucké jednotky, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR. Hasiči zabezpečili místo nehody a ošetřili zraněnou osobu, která si stěžovala na bolest zad a krku. Po příjezdu lékaře byla zraněné osobě nasazena Spencer dlaha a pomocí páteřové desky byla vyndána ven z vozu a naložena do sanitky ZZS. Vzhledem k tomu, že vůz byl mimo vozovku a neunikaly z něho provozní kapaliny si událost převzala Policie ČR a obě jednotky se vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 21 – Požár-polní porost, tráva, 12. září, 19:03

K požáru stráně a dřevin u silnice na Dubeč jsme vyjeli v podvečer společně s HZS Nepomuk a SDH Prádlo. Na likvidaci požáru o rozloze ca. 10×3 metry byl nasazen vysokotlaký proud a nárazníková lafeta na CAS 30. Událost se obešla beze škody a po prolití požářiště se jednotky vrátily na základny.

VÝJEZD č. 20 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 2. září, 12:50

Ke střetu dvou osobních aut na silnici č. 230 u Kokořova jsme vyjeli spolu s jednotkou HZS Nepomuk a dalšími složkami IZS před 13. hodinou. Z jednoho vozidla bylo potřeba vyprostit zraněnou osobu se středně těžkým zraněním, tu transportoval do nemocnice vrtulník LZS. Další dvě zraněné osoby byly odvezeny sanitkami. Hasiči spolupracovali se záchranáři, zabezpečili místo nehody, provedli protipožární opatření a další úkony týkající se nehody. Silnice byla uzavřena až do 16. hodiny.

VÝJEZD č. 19 – Technická pomoc-odstranění nebezpečných stavů, 28. srpna, 17:56

Odpoledne jsme byli vedením města požádáni o očištění altánu na dětském hřišti v ulici Za Kostelem. Po obývání bezdomovci bylo nutné nejprve provést oplach vodou a následně celé jeho okolí vydezinfikovat. Objekt je nyní čistý a bezpečný pro naše spoluobčany.

VÝJEZD č. 18 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 11. srpna, 13:16

Po třinácté hodině došlo na silnici mezi Soběsuky a Neurazy k nehodě sanitního vozu, který převážel pacienta. Sanitka skončila na boku pod úrovní vozovky a bylo nutné obě zraněné osoby z vozu vyprostit. Na MU vyrazily všechny složky IZS a vzlétl i vrtulník LZS z Líní. Profesionální jednotka vyprostila zraněného řidiče, který byl letecky přepraven do nemocnice a naše jednotka vyprostila převáženou osobu, kterou jsme předali do péče ZZS a následnému převozu. Hasiči zajistili místo nehody, připravili plochu pro vrtulník, zajistili vozidla a spolupracovali se ZZS. Po transportu zraněných bylo MU předáno PČR a obě jednotky se vrátily zpět.

VÝJEZD č. 17 – Požár-dopravní prostředky, 23. července, 22:56

K zahoření kombajnu na poli mezi Blovicemi a Komornem vyjela nejprve jednotka HZS Nepomuk společně s SDH Blovice. Z počátku řidič použil několik hasících přístrojů k zamezení šíření a po příjezdu hasičů byly nasazeny dva vodní proudy na lokalizaci požáru. Ohnisko bylo skryto hluboko uvnitř stroje, kam se nebylo možné běžnými prostředky dostat a provést úplné dohašení. Proto VZ rozhodl o povolání naší jednotky s DA, kdy jsme přivezli „D program“ a hasící hřeby. Kombinací různých způsobů hašení a nasazením hasiče v dýchací technice, který se více přiblížil k separátoru došlo k celkové likvidaci. Hasiči zde zasahovali téměř 4 hodiny a škoda byla vyčíslena na 200 tis. Kč.

VÝJEZD č. 16 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 19. července, 05:26

Naše jednotka i jednotka profesionálních hasičů byla v neděli ráno vyslána k dopravní nehodě osobního automobilu, který narazil do plotu u RD v obci Bližanovy. Řidič dokázal vystoupit z vozu před příjezdem hasičů a po kontrole lékařem ZZS byl předán PČR k provedení testu na alkohol. Vozidlo bylo odstaveno mimo komunikaci a JPO se vrátily zpět.

VÝJEZD č. 15 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 1. července, 14:10

Krátce po druhé hodině odpoledne došlo k velmi vážné dopravní nehodě dvou OA, které se srazily na silnici č. II/230 u Kokořova. Na místo byly povolány obě nepomucké jednotky hasičů, několik sanitních vozů, vrtulník LZS, PČR a následně i koroner. Ve vozidlech cestovaly celkem tři osoby a dvě z nich bylo nutné vyprostit. Vzhledem k rozsáhlé deformaci vozů bylo ke komplikovanému vyproštění použito hydraulické nářadí. Pozemní cestou byly do nemocnice přepraveny dvě osoby s těžkými zraněními u třetí před leteckým transportem konstatoval lékař exitus. Silnice byla po dobu zásahu a šetření nehody zcela uzavřena. Naše jednotka se vrátila na základnu před 17. hodinou a HZS po půlnoci.

VÝJEZD č. 14 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 5. června, 08:29

Naše jednotka byla spolu s ostatními složkami IZS včetně vrtulníku LZS vyslána k dopravní nehodě osobního a nákladního automobilu na silnici č. 230 u obce Kokořov. Těžce zraněná žena byla za pomoci hydraulického nářadí vyproštěna a předána do péče záchranářům a následně letecky transportována do nemocnice, další osoba byla převezena pozemní cestou. Ostatní účastníky nehody vyšetřil lékař na místě. Po nezbytně nutnou dobu byla komunikace zcela uzavřena a poté byl provoz usmerňován jedním pruhem až do vyšetření PČR a odtahu vozidel. U této události jsme zasahovali s CAS 20 i DA MB.

VÝJEZD č. 13 – Požár-nízké budovy, 13. května, 08:15

Po osmé hodině ráno jsme byli s oběma cisternami vysláni k požáru rodinného domu v ulici V Huti v Nepomuku-Dvorci. K události vyjely také jednotky HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Dvorec. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že hoří v jedné z místností a celý dům je zakouřený. Všechny osoby opustily dům před příjezdem hasičů. Za použití dýchacích přístrojů byl požár zlikvidován dvěma proudy za necelou hodinu. Vyšetřovatel HZS stanovil jako příčinu netěsný komín a škodu odhadl na 100 000 Kč. Po 10. hodině se naše jednotka vrátila zpět na základnu.

VÝJEZD č. 12 – Požár-dopravní prostředky, 22. dubna, 10:19

K ohlášenému požáru nákladního auta v areálu zemědělského družstva v Soběsukách jsme byli vysláni spolu s jednotkou HZS Nepomuk před půl jedenáctou dopoledne. Na místě bylo zjištěno, že požár již uhasil řidič vozidla pomocí hasicího přístroje. Naše jednotka se vrátila zpět na základnu. Jednotka HZS vyčkala s hlídkou Policie ČR na vyšetřovatele požárů.

VÝJEZD č. 11 – Požár-odpad, ostatní, 11. dubna, 16:22

Odpoledne byl projíždějícím řidičem zpozorován černý dým, který vycházel z okolí zámku Zelená Hora. Po ohlášení události KOPIS na MU vyslal nepomuckou profesionální i dobrovolnou jednotku. Při našem výjezdu byl kouř stále viditelný, ale po průzkumu přilehlého lesa a okolí se žádné plamenné hoření nezjistilo. Následně se ukázalo, že v objektu zámku bylo prováděno nenahlášené pálení odpadu. Dotčená osoba byla poučena a událost překvalifikována na planý poplach.

VÝJEZD č. 10 – Požár-dopravní prostředky, 29. března, 07:32

V ranních došlo u obce Skašov k požáru tahače. K této události vyjelo 5 hasičských jednotek (HZS Nepomuk, HZS Přeštice, SDH Měčín, SDH Žinkovy, SDH Skašov) a poté i naše jednotka jako posila k přečerpání pohonných hmot. Požár byl uhašen HZS vysokotlakým proudem. Vzhledem k poškození nádrže jsme pomocí membránového čerpadla přečerpali ca. 300 litrů PHM do sudů, které jsme na MU dopravili DA s přívěsem. Po dobu zásahu byl v místě usměrňován provoz. Následně VZ odeslal naši CAS 20 s přívěsem na nebezpečné látky i DA s nákladním přívěsem zpět na základnu a na místě zůstalo pouze HZS Nepomuk až do odtažení shořelého vraku a úklidu komunikace.

VÝJEZD č. 9 – Požár-nízké budovy, 23. března, 20:55

Těsně před devátou hodinou večer nám byl opět vyhlášen poplach. Jednalo se o požár budovy v areálu JZD Dvorec, kam jsme vyjeli společně s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Dvorec. Neobydlený objekt byl v době příjezdu hasičů zasažen plameny a hrozilo rozšíření dále i na sousední budovu. Okamžitě bylo nasazeno několik C proudů, včetně vysokotlakého po AZ, kterými se podařilo požár lokalizovat. Vzhledem k uskladnění mnoha věcí a odpadků uvnitř bylo VZ rozhodnuto o zapěnění těchto prostor střední pěnou. Zásah byl prováděn v DT a voda se dovážela z rybníka ve Vrčeni. Po odvětrání objektu byl stanoven dozor nad požářištěm až do úterních ranních hodin, který jsme drželi s dvoreckými hasiči. Na místě zasahovalo celkem 5 cisteren, automobilový žebřík a dopravní automobil. Dále se dostavila i PČR, pracovník ČEZ, řídící důstojník a vyšetřovatel, který určí příčinu a výši škody.

VÝJEZD č. 8 – Požár-nízké budovy, 18. března, 20:41

Ve večerních hodinách došlo k požáru domu v obci Klikařov. Na místo byly vyslány 4 JPO z I. stupně PP. V době příjezdu prvních jednotek na MU byl již objekt zcela zasažen plameny. Na likvidaci bylo nasazeno několik C proudů a vzhledem ke stavu objektu byl možný zásah pouze z vnějšku budovy. Naše jednotka prováděla zejména hasební práce, doplňování vody a osvětlení místa zásahu. Vzhledem k blízkosti potoka bylo zřízeno místní jednotkou čerpací stanoviště a hadicemi zásobování cisteren. Zhruba po dvou hodinách byl požár zlikvidován, naše jednotka se spolu s HZS Nepomuk a SDH Žinkovy vrátila na základnu a JPO Neurazy držela dohled nad požářištěm do ranních hodin. Během požáru také došlo k lehkému popálení muže, kterého si převzala do péče ZZS. Na místo vyjel i řídící důstojník HZS a vyšetřovatel ZPP, který nestanovil žádnou škodu.

VÝJEZD č. 7 – Dopravní nehoda-vyproštění osob, 13. března, 05:52

Krátce před šestou hodinou ranní došlo k vážné nehodě dvou OA opět na silnici I/20 u Prádla, přičemž jedno vozidlo skončilo v příkopu a druhé na střeše v poli. Na místo okamžitě vyrazily všechny složky IZS včetně vrtulníku LZS. Po našem příjezdu se na místě nacházely 3 vážně zraněné osoby, které jsme spolu se ZZS a HZS ošetřili a připravili pro transport. Dva muži byli letecky přpraveni do nemocnice a třetí byl převezen pozemní cestou. Provoz na komunikaci byl v místě omezen, po zadokumentování nehody PČR byla vozidla naložena na odtahovou službu a zásah byl ukončen.

VÝJEZD č. 6 – Požár-nízké budovy, 28. února, 13:00

Hodinu po poledni byly vyslány 3 jednotky PO k ohlášenému požáru kotle v rodinném domě ve Dvorci. Po příjezdu první jednotky se průzkumem potvrdil rozvinutý požár kotelny v suterénu. Na likvidaci jsme nasadili dva vysokotlaké proudy a vzhledem k silnému zakouření jsme zasahovali v dýchací technice. Na odvětrání byla použita přetlaková ventilace. Na místo se dostavil i ZPP, který stanovil škodu ve výši 150 tis. Kč.

VÝJEZD č. 2,3,4,5 – Technická pomoc-odstranění stromu, 10. února

V souvislosti s bouří Sabine, která se prohnala naším regionem, vyjížděla naše jednotka ke čtyřem událostem. Po páté hodině ráno jsme byli vysláni na silnici Mezi Čmelíny a Kladrubce, kde jsme zlikvidovali padlý strom přes silnici, za další hodinu jsme vyjeli do Bezděkovce, kde jsme odstranili vyvrácený strom padlý přes silnici a telefonní vedení. Před polednem jsme byli společně s jednotkou SDH Kasejovice vysláni do Polánky u Kasejovic, kde došlo o odtržení plechové střechy na řadovém domku. Plech jsme srovnali a provizorně upevnili. Při zpáteční cestě jsme u bývalého motorestu Agro odklidili strom ležící přes jeden jízdní pruh silnice I/20. Odpoledne jsme odstraňovali strom padlý přes osobní automobil v ulici J. J. Ryby.

Dalších 15 událostí likvidovala jednotka HZS Nepomuk, převážně šlo o padlé stromy přes silnice a uvolněné střešní krytiny, dvakrát o náraz osobního auta do padlého stromu a jedenkrát o nehodu osobního auta na zledovatělé vozovce.

VÝJEZD č. 1 – Požár-polní porost, tráva, 23. ledna, 22:42

Operační středisko nás společně s HZS Nepomuk vyslalo k požáru travního porostu ca 2×2 metry u silnice mezi obcemi Dvorec a Třebčice. Požár se podařilo oznamovateli uhasit ještě před příjezdem hasičů a my jsme provedli pouze prolití požářiště. Žádná škoda nevznikla a JPO se vrátili zpět na základnu.