Rok 2024

VÝJEZD č. 17 – Dopravní nehoda – vyproštění osob 6. června, 19:45

Spolu s profesionální jednotkou, posádkami ZZS a hlídkami PČR jsme vyjeli ke srážce dvou osobních automobilů, ke které došlo za obcí Jarov směrem na Kokořov. Ve vozidlech cestovaly 4 osoby a nebylo nutné jejich vyproštění. Hasiči po příjezdu provedli zajištění místa nehody a vozidel včetně protipožárního opatření. Záchranná služba převezla nemocnice dvě lehce zraněné osoby a poté byl v místě nehody kyvadlově usměrňován provoz až do naložení obou aut na odtahovou službu, čímž se po 22. hodině obnovil plný provoz.

VÝJEZD č. 16 – záchrana osob a zvířat – zasypané, zavalené 5. června, 13:14

Pět hasičských jednotek včetně územního řídícího důstojníka a k tomu několik posádek ZZS i vrtulníku LZS vyjelo k záchraně zavalené osoby ve výkopu u silnice č. I/20 u odbočky na Klášter. Po dlouhodobém vyhledávání, stabilizaci výkopu a odklízení sesuvu bylo tělo vyproštěno a předáno zdravotnické službě, kdy bohužel lékař pouze konstatoval exitus.

https://www.krimi-plzen.cz/a/muze-ve-vykopu-zavalila-zemina

VÝJEZD č. 15 – Technická pomoc – čerpání vody, 31. května, 14:44

Operační středisko nás společně s profesionální jednotkou vyslalo k odčerpání vodní laguny v Nepomuku, kdy voda začala zatékat do prodejny. Výška hladiny po přívalovém dešti dosahovala přibližně 15 cm na poměrně velké ploše a již dále nestoupala, proto nebyly nasazeny čerpadla, ale stačilo vyčistit odtokové kanálky a vpusti do kanalizace. Voda postupně odtekla a zásah byl po 45 minutách ukončen.

VÝJEZD č. 14 – Technická pomoc – odstranění stromu, 25. května, 15:53

Po dohodě s KOPIS jsme přejeli od předešlé události, požár na PCO Zhůř, k odstranění padlého stromu přes komunikaci č. III/11745 mezi obcemi Srby a Ždírec, kterou původně likvidovala jednotka HZS Pk HS Nepomuk před tím než byla odvolána k výše uvedené události. Po našem příjezdu na MU zasahoval padlý strom přibližně do 2/3 šířky komunikace a provoz byl v místě zcela zastaven. Za použití ruční motorové řetězové pily byl strom rozřezán a odklizen mimo silnici. Následně byl proveden úklid od větví a pilin. Po dobu úklidu použitých TP byl v místě provoz usměrňován kyvadlově a poté se jednotka vrátila zpět na základnu.

VÝJEZD č. 13 – UDÁLOST NA OBJEKT – POŽÁR NA PCO, 25. května, 15:13

Operační středisko vyslalo 4 jednotky požární ochrany do Zhůře, kde ve skladovém areálu došlo k aktivaci požárního poplachu. Na místo události jsme přijeli jako první a zahájili vnější průzkum objektu, ve kterém došlo k sepnutí čidla. Přestože nebyly patrné žádné známky hoření, tak jsme pokračovali v průzkumu i vnitřních prostor skladu, kde také nebylo nalezeno žádné ohnisko a termokamera neukazovala zvýšenou teplotu. Po dojezdu dalších jednotek jsme vyčkali jako záloha do příjezdu odpovědné osoby a poté nás VZ odeslal zpět na základnu, protože událost byla překvalifikována na planý poplach.

VÝJEZD č. 12 POŽÁR – nízké budovy, 9. května, 8:36

Na tísňovou linku byl ohlášen požár v jednom z rodinných domů ve Vrčeni, kam operační středisko vyslalo 4 jednotky hasičů s 5 kusy techniky. Po příjezdu hasičů na místo události bylo zjištěno, že došlo k zahoření v obývané místnosti okolo kamen a na likvidaci byl nasazen jeden vysokotlaký proud vody. Po odvětrání objektu a kontrole termokamerou bylo rozhodnuto o redukci jednotek s tím, že na místo byl povolán vyšetřovatel, aby stanovil výši škody a určil příčinu požáru.

VÝJEZD Č. 11 – TECHNICKÁ POMOC – SPOLUPRÁCE SE SLOŽKAMI IZS, 28. dubna 12:21

Jednotka byla operačním střediskem vyslána do obce Kladrubce, kde mělo dojít v lese k pádu dívky z koně a nebylo známo přesné místo. Vzhledem k tomu, že jedno družstvo s CAS 20 bylo v tu dobu na odborné přípravě na HZ v Blovicích, vyjelo druhé družstvo s DA MB a CAS 20 po dohodě s KOPIS přejížděla z výcviku k této události. Během naší cesty na místo události byla dívka nalezena bez zranění, a tak byly všechny ostatní jednotky odvolány a vrátily se zpět na základny. Člen naší jednotky, který se věnuje kynologii vzal s sebou také psa vycvičeného pro pátrání po pohřešovaných osobách, který ale nemusel být nasazen.

VÝJEZD č. 10 – Požár-lesní porost, 6. dubna, 14:55

Po vyhlášení poplachu na požár lesa u Maňovic vyjely z Nepomuka 4 cisterny posílené o místní jednotku s dopravním automobilem. Po příjezdu na místo události se ukázalo, že se požár již rozšířil na mnohem větší plochu, než byla uvedena oznamovatelem a stále se nekontrolovaně šíří suchým porostem. Vzhledem k velmi členitému terénu bylo požářiště nepřístupné pro požární techniku, a proto bylo rozvinuto na dvou úsecích dopravní a útočné vedení v délce několika set metrů. Z důvodu nedostatku vody nechal velitel zásahu povolat další dvě velkokapacitní cisterny a zároveň bylo zřízeno čerpací stanoviště v Maňovicích. Po hodině hasebních prací byla ohlášena lokalizace, a ještě další dvě hodiny se požářiště prolévalo vodou. Postupně docházelo k redukci SaP a úklidu použitých prostředků s tím, že na MU zůstane místní jednotka jako dohled po dobu 12 hodin. K události také vyjel velící důstojník směny a vyšetřoval, který stanovil zasaženou plochu na 2,7 hektaru.

VÝJEZD č. 9 – únik nebezpečných látek-na pozemní komunikaci, 29. března, 15:14

Během návratu od předchozí události informovalo operační středisko zasahující jednotky o dalším výjezdu. Tentokrát se jednalo únik nebezpečných látek na pozemní komunikaci v Nádražní ulici v Nepomuku, kde po technické závadě na motocyklu vytekl benzín. Skvrna velikosti přibližně 2×2 metry byla zasypána sorbentem a jednotky se vrátily zpět na základnu.

VÝJEZD č. 8 – Požár-lesní porost, 29. března, 14:35

Tři cisterny nepomuckých hasičů vyjely k nahlášenému požáru lesa v okolí obcí Mohelnice, Čmelíny a Podhůří, ale v této lokalitě žádný kouř vidět nebyl, proto byl kontaktován oznamovatel, aby upřesnil údajné místo zpozorování požáru. Následně se tedy jednotky přesunuly dle získaných informací do Kotouně, odkud skutečně stoupal dým světlé barvy. Po příjezdu na místo bylo zjištěno nenahlášené pálení zahradního odpadu a událost byla překvalifikována na planý poplach.

VÝJEZD č. 7 – UDÁLOST NA OBJEKT – POŽÁR NA PCO, 10. března, 9:31

Čidlo EPS spustilo požární poplach ve skladovém areálu ve Zhůři. Během výjezdu jednotek PO kontaktní osoba oznámila, že se nejedná o požár, ale o chybné spuštění signalizace, proto dobrovolné jednotky byly odvolány a na místo dojela pouze cisterna HZS, aby potvdila, že se skutečně jedná planý poplach. Po zápisu do požární knihy byla celá událost uzavřena.

VÝJEZD č. 6 – Dopravní nehoda – se zraněním, 9. března, 17:36

sdr_soft

Ke srážce 3 osobních automobilů na silnici I/20 ve směru na Kasejovice vyjely všechny složky IZS. Naštěstí se tato nehoda obešla bez vážnějších zranění, ale i přes to ZZS odvezla dvě děti na vyšetření do nemocnice. Ke zmírnění traumatu z nehody jsme jim předali plyšové dráčky záchranáčky. Hasiči dále na vozidlech provedli protipožární opatření, zasypali uniklé provozní kapaliny a kyvadlově usměrňovali provoz po dobu šetření až do naložení aut na odtahovou službu.

VÝJEZD č. 5 – Dopravní nehoda – vyproštění osob 23. ledna, 23:15

Na silnici č. II/187 mezi Nepomukem a Soběsuky došlo k nehodě osobního automobilu, který zůstal na boku a s řidičkou uvnitř. Hasiči po příjezdu na místo události provedli stabilizaci vozu a protipožární opatření. Zároveň pomocí nastavovacího žebříku pomohli ženě z vozu ven a předali ji do péče zdravotnické službě, která ji následně s lehkým zraněním převezla do nemocnice. Havarované vozidlo částečně zasahovalo do silnice, proto bylo nutné vyčkat na zadokumentování nehody PČR a až poté mohlo být převráceno zpět na kola a odstaveno ke krajnici pro odtahovou službu. Před odjezdem z místa události byl proveden úklid komunikace.

VÝJEZD č. 4 – Dopravní nehoda – vyproštění osob 23. ledna, 6:36

K dopravní nehodě dvou osobních automobilů na silnici I/20 na úrovni obce Mohelnice jsme byli vysláni spolu s profesionální jednotkou. Z dostupných informací nebylo zřejmé, o jak závažnou nehodu se jedná, ale naštěstí provedeným průzkumem po příjezdu na místo se potvrdila pouze srážka vozů bez úniku provozních kapalin a zraněním osob. Hasiči tedy zajistili místo nehody a po dobu šetření usměrňovali provoz.

VÝJEZD Č. 3 – UDÁLOST NA OBJEKT – POŽÁR NA PCO, 17. ledna, 8:48

Elektrická požární signalizace spustila požární poplach ve výrobním areálu ve Dvorci. Naštěstí se požár nepotvrdil, dobrovolné jednotky z Nepomuku a Žinkov byly během výjezdu odvolány, na místo dorazila jen jednotka HZS Nepomuk ke kontrole objektu a potvrzení planého poplachu

VÝJEZD Č. 2 – TECHNICKÁ POMOC – SPOLUPRÁCE SE SLOŽKAMI IZS, 5. ledna, 8:00

Na žádost policistů nás operační středisko vyslalo společně s profesionální jednotkou a plzeňskými drony k pátrání po pohřešované osobě v lokalitě okolo Zelené Hory a Červeného mostu. Následně se k hasičům připojily i další hlídky PČR, ale náš zásah byl po hodině a půl ukončen, protože osoba byla nalezena bez známek života.

VÝJEZD č. 1 – Dopravní nehoda- úklid vozovky, 3. ledna, 8:54

Naše jednotka byla povolána k dopravní nehodě do obce Žinkovy, kde osobní automobil prorazil betonový plot a narazil do rodinného domu. Po příjezdu na místo události jsme na vozidle provedli protipožární opatření a zasypali uniklé provozní kapaliny. Vzhledem k tomu, že se nehoda stala v nepřehledném úseku a na silnici byly sutiny, tak bylo zajištěno místo nehody a provoz řízen kyvadlově. Protože řidička vyvázla pouze s lehkými oděrkami a místo si převzala k šetření PČR, tak my jsme se vrátili zpět na základnu.