Ostatní činnost v roce 2022

Uctění památky

Společně s jednotkou HZS Plzeňského kraje ze stanice Nepomuk jsme dnes v 15:00 uctili památku dobrovolného hasiče, který zemřel 30. listopadu při zásahu v Novém Boru na Liberecku.

Odborná příprava pro JPO

Na 15. října dopoledne připravila odborná rada represe ve spolupráci s SDH Jarov odbornou přípravu pro členy jednotek SDH obcí. Během úvodní teoretické části bylo posluchačům zopakováno několik základních údajů a pravidel týkajících se požárů, hasiv a hasicích přístrojů. V druhém bloku si každý zájemce mohl v praxi vyzkoušet různé druhy PHP při hašení látek od dřeva až po hořlavou kapalnou směs. Demonstrována byla i práce s proudnicí při vstupu do uzavřených prostor.

Výcvik

Ve dnech 8.-9.10 proběhl pod záštitou GŘ HZS v areálu ŠVZ Zbiroh pilotní ročník IMZ ve vyprošťování pro předurčené dobrovolné jednotky z celé republiky. Hasiči rozděleni do skupin během dvou dnů plnili úkoly na deseti stanovištích pod dohledem zkušených lektorů z řad HZS různých krajů. Cílem bylo si ukázat, připomenout a diskutovat o správných postupech během zásahu, ale hlavně si prakticky vyzkoušet různé modelové situace s následným vyhodnocením. Připravené scénáře byly zaměřené na stabilizaci, poskytnutí předlékařské pomoci, samotnou práci s nářadím a vlastní vyproštění, elektromobilitu, možnosti využití navijáků, zvedací vaky a další. Získané zkušenosti a poznatky by měly být předávány v rámci běžné odborné přípravy i dalším členům jednotek a zejména zkvalitnit a zefektivnit zásah u dopravních nehod.

Kropení motokrosové tratě

Ve dnech 23.-25.9. jsme prováděli kropení kramolínské trati a asistovali záchranné službě při ošetřování zraněných závodníků při závodech MS družstev sajdkár a čtyřkolek.

Asistence na rallye závodech VIII. Podbrdské setkání legend 17. září

V sobotu 17. září jsme prováděli asistenci na Podbrsdké rallye, která se jela v okolí Čížkova. Naše jednotka byla určena na RZ Zahradka – Čížkov – Přešín a během samotných jízd jsme nemuseli zasahovat. Po skončení závodů jsme pomocí asanační lišty na CAS 20 omyli vozovku na několika místech od naneseného bahna.

Nové hydraulické vyprošťovací zařízení

V letošním roce se nám podařilo získat převodem od HZS Plzeňského kraje hydraulické vyprošťovací zařízení značky Lucas s kompletním příslušenstvím. Od roku 2013 jsme používali hydraulickou vyprošťovací soupravu Zumro/Hurst, kterou jsme dostali darem od našeho partnerského sboru Freiwillige Feuerwehr Kemnath, který tuto soupravu v té době vyřadil ze svého vybavení. Souprava je sice plně funkční, ale její stáří je téměř 30 let a v letošním roce by nás čekala revize zařízení a celkem nákladná výměna tlakových hadic. Proto jsme velmi vděční, že bylo naší žádosti o převod od HZS vyhověno. Město Nepomuk jakožto náš zřizovatel tím ušetřilo nemalé finanční prostředky, protože nové HVZ vyjde na několik set tisíc korun. V současné době pracujeme na montáži HVZ Lucas do naší prvovýjezdové CAS 20 Tatra Terrno.

Doplnění parní lokomotivy 3. září

Dne 3.9.2022 jsme s naší velkou cisternou Tatra 815-7 doplňovali v ranních a večerních hodinách vodu do parní lokomotivy. Vlak odjížděl v 9 hodin ráno směr Blatná a dále na Rožmitál a před 18. hodinou se vrátil zpět do Nepomuku.

Očištění autobusové zastávky 31. srpna

Ve středu 31.8.2022 ve večerních hodinách jsme byli vedením města požádáni o očištění autobusové zastávky obývanou bezdomovcem v ulici Třebčická. Nejprve bylo nutné zastávku oplachnout vodou a následně celé její okolí vydezinfikovat. Objekt je nyní čistý a bezpečný pro naše spoluobčany.

Ukázka na oslavách SDH Ždírec, Žďár a Smederov

Hned 3 sbory dobrovolných hasičů oslavily včera své výročí na hřišti ve Ždírci. Smederov, Žďár a Ždírec připravily pro veřejnost odpoledne s hasičskou soutěží zakončenou ukázkou vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozu, kterou předvedlo družstvo naší jednotky.

Pěna

Dne 27.8. 2022 jako každý rok proběhl v Letinech Dětský den ke konci prázdnin. Na této akci samozřejmě nemohla chybět dětmi oblíbená pěna.

Pěna

Ve čtvrtek 18.8.2022 jsme dětem na čtvrtém běhu letního tábora v Přebudově jsme připravili velkou spoustu pěny a vodní skluzavku.

Asistence

Po celý víkend 30.7. – 31.7. 2022 asistovala naše jednotka při závodech silničních motocyklů v rámci Nepomuckého trojúhelníku. Během sobotního dne jsme řešili jednu událost spojenou s nehodou sidecar, kdy se po kolizi dostal stroj mimo trať a zůstal zaklíněný v porostu, přičemž posádka byla katapultována dále do lesa. Spolupracovali jsme se záchranáři při ošetření pacientů a pro jejich bezpečný transport musela být pilou prořezána ulička. Oba závodníci utrpěli zranění dolních končetin a po základním ošetření byli převezeni ZZS do nemocnice. Hasiči mimo jiné provedli protipožární zabezpečení na závodním speciálu a úklid místa nehody. Samotné nedělní závody se obešly bez vážnějších nehod, kdy nebyl potřeba náš zásah.

Pěna

Dne 23.7.2022 odpoledne proběhl v Drahkově Dětský den, kde samozřejmě nemohla chybět dětmi oblíbená pěna.

Exkurze

V rámci spolupráce městských organizací jsme dne 21.7.2022 představili naší techniku, činnost i zázemí dětem z příměstského tábora.

Pěna

Dne 13.7. 2022 jsme provedli pěnové a vodní osvěžení pro děti na letním táboře v Přebudově.

Kropení motokrosové tratě 9. a 10. července 2022

O víkendu jsme prováděli kropení kramolínské trati při závodech MČR v motokrosu.

Pěna

Na zahájení prázdnin 5.7.2022 v Sedlišti nemohla chybět oblíbená pěna.

Pěna

Dne 30.6.2022 jsme v odpoledních hodinách vytvářeli pěnu pro děti na dětském táboře v Přebudově.

Umytí parkoviště u NORMY

Včera 29.9.2022 ve večerních hodinách jsme byli požádáni vedením města o umytí parkoviště od bláta po vydatných deštích u prodejny NORMA.

Ukázka na Dni pozemního vojska BAHNA 2022

Na tankodromu BAHNA u Strašic se v sobotu 25. června konal Den pozemního vojska – BAHNA 2022. Tuto tradiční akci Armády České republiky pravidelně navštěvují desetitisíce lidí. Letos jsme se na ní prezentovali i my s naší velkou cisternou na podvozku Tatra 815-7. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Nepomuk byla součástí ukázky hašení lesního požáru, kterého se zúčastnily vybrané jednotky HZS Plzeňského kraje, Záchranného útvaru HZS ČR a jednotky sborů dobrovolných hasičů vybraných obcí. Naše jednotka měla za úkol plnění BAMBI vaku v podvěsu armádního vrtulníku W3A-Sokol, který v rámci ukázky zásahu prováděl shozy do míst fiktivního požáru. Autorkou fotografií je Veronika Černá, které tímto děkujeme za souhlas jejich použití.

Kropení motokrosové tratě 18. a 19. června 2022

Ve dnech 18.6 a 19.6 2022 jsme pomáhali s přípravou kramolínské trati a s ošetřováním zraněných při závodech MMČR v sajdkárkrosu a čtyřkolek. Během celého víkendu bylo na trať naší cisternou dovezeno 306 m3 vody.

Pěna

Dětský den na dvoreckém hřišti

Během června jsme na několika akcích v okolí vytvářeli dětmi oblíbenou pěnu, například v Měcholupech, v Blovicích a ve Dvorci.

Monitoring látek v ovzduší ve vodojemu nad Vyskočilou, 18. a 31. května

Ve dnech 18. a 31. května jsme na žádost Kanalizací a vodovodů asistovali při čištění vodojemů nad Vyskočilkou, kde jsme před samotným čištěním proměřovali koncentrace látek v prázdných vodojemech. Při obou měření nebyly zjištěny žádné nebezpečné látky a koncentrace kyslíku byla v normálu.

Údržba techniky

Během pravidelné údržby našich zásahových vozidel nezapomínáme ani na našeho veterána AS Mercedes LS3000, kterému je letos 80 let.

Výcvik s motorovou pilou

Několik členů naší jednotky, kteří splňují podmínky pro práci s motorovou pilou, nejprve v sobotu 16. dubna absolvovalo teoretickou část cyklické odborné přípravy a 20. dubna odpoledne proběhl i praktický výcvik v městském lese. Procvičeny byly různé situace včetně samotné obsluhy a údržby pily.

Výcvik

V rámci pravidelného školení členů jednotky jsme tentokrát procvičili postupy správného oblékání a svlékání ochranných protichemických obleků.

Sbírka

V rámci sbírky materiálu pro Ukrajinské hasiče organizované Hasičským záchranným sborem ČR posílá několik kusů prostředků i naše jednotka. Konkrétně jsou to 2 ks dýchacích přístrojů Saturn s ochrannými maskami, zásahový oblek Zahas a 2 páry zásahových bot Špeciál.

Poděkování

Dne 5. ledna obdržela naše jednotka poděkování od Jihomoravský kraj za pomoc při odstraňování následků tornáda na jižní Moravě.