VÝJEZD č. 14 – POŽÁR – nízké budovy, 29. DUBNA, 13:46

Celkem sedm vozidel ze čtyř jednotek vyjelo do Ždírce k požáru střechy na hospodářském stavení, která byla pokryta FVE panely. Po komplikovaném příjezdu na místo události byly utvořeny tři útočné proudy a hasiči v dýchací technice zasahovali uvnitř i vně budovy. Po rychlé lokalizaci byla snímána teplota termokamerou a vyhledávány další skrytá ohniska. Pro ohledání místa ZPP byla ustavena výšková technika, která byla následně využita k odstranění pádem hrozících částí střešní konstrukce a dohašení částí krovu. Poté velitel zásahu rozhodl o ukončení prací a návratu všech jednotek na své základny.
VÝJEZD č. 13 – POŽÁR – nízké budovy, 20. DUBNA, 3:02

K požáru domu v Klášteře vyjely v ranních hodinách jednotky z prvního stupně poplachového plánu včetně obou nepomuckých hasičských jednotek. Na místě jako první zasahovala jednotka HZS Nepomuk, která průzkumem zjistila požár kůlny, který se šířil na sousední tři domy a rychlým zásahem šíření zabránila. Na místo byly povolány další jednotky s cisternami, k události vyjel také územní řídící důstojník HZS a vyšetřovatel požárů. Preventivně byla na místo povolána také posádka RZP Nepomuk ZZS PK Vlčice, Nepomuk. Po dojezdu dalších jednotek byly postupně vytvořeny tři útočné vodní proudy a za použití dýchacích přístrojů byl požár za necelé dvě hodiny od nahlášení úplně zlikvidován. Místní hasiči vytvořili v průběhu zásahu na Klášterském rybníce čerpací stanoviště a pomocí motorové stříkačky dodávaly dopravním vedením vodu do cisteren. Okolo páté hodiny ranní se jednotky začaly postupně vracet na své základny. Na místě zůstali vyšetřovatelé požárů a hlídka Policie ČR z obvodního oddělení Nepomuk. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru byla technická závada na elektroinstalaci, škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun, uchráněné hodnoty byly odhadnuty na 5 milionů. Majiteli objektu byl nařízen dohled po dobu 12 hodin.
Zasahující jednotky a technika:
HZS Nepomuk – CAS 20, AZ 30
SDH Nepomuk – CAS 20, CAS 30
SDH Klášter – DA (dopravní automobil) s PMS 12
SDH Jarov – CAS 24
SDH Žinkovy – CAS 30
SDH Ždírec – CAS 32, DA
HZS Krajské ředitelství – VA (vyšetřovací automobil)
HZS ÚO Plzeň – VEA (velitelský automobil ÚŘD)
VÝJEZD Č. 12 – DOPRAVNÍ NEHODA – SE ZRANĚNÍM, 17. DUBNA 16:10

Ve čtvrtek 17. dubna 2025 jsme byli v odpoledních hodinách povoláni k dopravní nehodě, která se stala v obci Měcholupy. Jednalo se o střet osobního a nákladního automobilu, kdy nákladní vozidlo narazilo zezadu do osobního vozu. Po příjezdu jednotek na místo události se již všechny osoby nacházely mimo havarovaná vozidla. Posádky ZZS Vlčice a Přeštice provedly kontrolu zdravotního stavu dvou dětí z osobního automobilu. Jejich stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení. Po dobu vyšetřování dopravní nehody ze strany Policie ČR byl provoz v místě řízen kyvadlově.
VÝJEZD Č. 11 – POŽÁR – ODPAD, OSTATNÍ, 12. dubna 10:14

K ohlášenému požáru tlakové lahve s propan butanem vyslalo operační středisko jednotky HZS i SDH Nepomuk do Zeleného Dolu v Nepomuku. Průzkumem na místě byl potvrzen požár láhve, která nešla uzavřít. Hasiči naplnili vodou sud a do něho láhev vložili. Tím byl požár uhašen. Poté ještě z lahve demontovali poškozený hořák a obě jednotky se vrátily zpět na základnu.
VÝJEZD Č. 10 – DOPRAVNÍ NEHODA – VYPROŠTĚNÍ OSOB, 9. dubna 9:57

Mobilní telefon ohlásil na tísňovou linku nehodu svého majitele, a protože nikdo nereagoval na zpětné volání, tak byla událost ohlášena všem záchranným složkám, které vyrazily na místo. Po projetí daného úseku však nebyla žádná nehoda nalezena.
VÝJEZD Č. 9 – DOPRAVNÍ NEHODA – VYPROŠTĚNÍ OSOB, 10. BŘEZNA 12:28

K dopravní nehodě nákladního auta na silnici I/20 u Zhůře jsme byli vysláni s dalšími složkami IZS. Řidič byl v době ohlášení stále v kabině a vozidlo leželo na boku v příkopu. Při příjezdu jednotek na místo byl již řidič venku z vozu a s lehkými zraněními si ho do péče převzala posádka zdravotnické záchranné služby. Hasiči provedli protipožární opatření, zajištění místa nehody a jímání unikajících provozních kapalin. Dále asistovali při vyproštění vozidla z příkopu a následně ještě provedli úklid vozovky.
VÝJEZD č. 8 – UDÁLOST NA OBJEKT – POŽÁR NA PCO, 26. ÚNORA, 5:40

Ve výrobním areálu dřevozpracující firmy ve Dvorci došlo k aktivaci požárního poplachu, na jehož základě vyjely na místo tři jednotky hasičů k prověření, zda opravdu došlo k zahoření. Po průzkumu objektu nebyly nalezeny žádné známky hoření, ale bylo objeveno vadné požární čidlo, které poplach spustilo. Tím se potvrdil planý poplach a všechny cisterny včetně výškové techniky se vrátily zpět.
VÝJEZD č. 7 – ÚNIK NEBEZPEČNÝCH LÁTEK – DO OVZDUŠÍ, 22. ÚNORA, 19:39

Naše jednotka byla spolu s dalšími složkami IZS vyslána k ohlášenému úniku neznámého plynu v rodinném době v Třebčicích. Hasiči v dýchací technice vybaveni detektorem plynů šli na průzkum celého domu, kde byly naměřeny velmi vysoké koncentrace oxidu uhelnatého. Po odvětrání celého objektu byly opětovně přeměřeny koncentrace plynů ve vzduchu, které již postupně klesaly na normální úroveň. Z domu byl vyveden jeden pes a dvě osoby si převzala do péče zdravotnická služba.
VÝJEZD č. 6 – jiná událost – jiné, 29. ledna, 20:30
Vzhledem k předpokladu dlouhodobého zásahu u předchozí události byla z rozhodnutí řídícího důstojníka svolána pohotovost na zbrojnicích dobrovolných jednotek Blovice a Horažďovice, která byla posléze doplněna i o jedno družstvo z Nepomuka. Tyto pohotovosti byly průběžně ukončovány návraty profesionálních jednotek na své základny.
VÝJEZD č. 5 – Požár – průmyslové, zemědělské objekty, sklady, 29. ledna, 18:52

Druhý stupeň poplachu byl vyhlášen u požáru v průmyslovém areálu v Nehodívě, kde došlo k zahoření v technologii na sušení pilin. Prvotní zásah dvěma proudy vedl k hašení žhnoucích pilin a ochlazování zásobníků. Postupně byla termokamerou snímána teplota celého systému, aby se zabránilo šíření do dalších částí výrobních prostor. Další vodní proudy byly nasazeny na prolití vyskladněného materiálu a zavodnění odsávacích cest. Po hodině hasebního zásahu byla ohlášena lokalizace a došlo k částečné redukci jednotek, protože již nehrozilo nebezpečí dalšího rozšíření. Po zadokumentování události ZPP byl celý systém opětovně překontrolován termokamerou a prolit vodou, což vedlo k úplné likvidaci. Místní jednotka prováděla dohled až do nočních hodin a poté bylo místo předáno majiteli. U požáru zasahovaly jednotky HZS Nepomuk, Horažďovice, Klatovy a SDH: Plánice, Nepomuk, Myslív a Pačejov.
VÝJEZD Č. 4 – DOPRAVNÍ NEHODA – VYPROŠTĚNÍ OSOB, 9. ledna 9:56

Další nehoda osobního automobilu se stala nedaleko Kokořova, kde skončil vůz pod úrovní silnice, převrácený na střechu v potoce a uvnitř byla uvězněna posádka. Za použití vyprošťovacích nástrojů byly obě osoby vyproštěny a předány do péče zdravotníků k vyšetření. Z vozidla unikaly provozní kapaliny, které byly za použití sorpčních prostředků jímány, aby nedošlo ke kontaminaci vodního toku. Dále musel být na místo povolán vyprošťovací speciál z CHS Košutka, aby vozidlo vytáhl zpět na komunikaci. Během prvotního zásahu došlo ve stejném místě k další nehodě, při které došlo k přímému ohrožení všech zasahujících. Vozidlo, které se ve smyku řítilo přímo k ustavené technice a přítomným hasičům se naštěstí zastavilo o svodidla. Vůz byl zajištěn a řidičku si převzala zdravotnická služba. Jakmile byli účastníci nehody převezeny do nemocničních zařízení, byly obě vozidla odtaženy mimo komunikaci, která byla následně od silného znečištění uklizena a událost si převzala policie k dalšímu šetření.
VÝJEZD Č. 3 – DOPRAVNÍ NEHODA – VYPROŠTĚNÍ OSOB, 9. ledna 8:28

Složky IZS byly vyslány k dopravní nehodě jednoho osobního automobilu, který bočně narazil do stromu před obcí Mileč. Podle ohlášení události byla ve vozidle zaklíněna osoba v bezvědomí, proto byl okamžitě povolán i vrtulník LZS. Cestu všech vozů na místo velmi komplikovala námraza, protože komunikace byly sjízdné pouze s velkou opatrností. Po dojezdu byly okamžitě zahájeny záchranné a vyprošťovací práce pomocí speciálních nástrojů, abychom řidičku co nejrychleji vyprostili a předali k zaléčení zdravotnické službě. Dále jsme provedli zajištění místa nehody, protipožární opatření na vozidle a pomohli jsme s transportem těžce zraněné ženy do vrtulníku. Po jeho odletu si místo převzala policie a jednotky se mohly vrátit.
VÝJEZD Č. 2 – ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT – UZAVŘENÉ PROSTORY, VÝTAH, 1. ledna 15:56

Během zásahu u požáru v Kvášňovicích přišel z operačního střediska požadavek na uvolnění jedné jednotky, která disponuje sadou nástrojů k nouzovému otevírání prostor, aby vyjela do Oselec otevřít zabouchnutý dům, ve kterém teče voda. Po dohodě s velitelem zásahu byla vybrána právě naše jednotka. Po příjezdu jsme za přítomnosti PČR vchodové dveře otevřeli a provedli uzavření vody. Následnou likvidaci si zajistila majitelka sama a my se vrátily zpět ke zdolávání požáru chaty.
VÝJEZD č. 1 – POŽÁR – nízké budovy, 1. ledna, 15:11

K požáru kůlny se dřevem vyslalo operační středisko do Kvášňovic nejprve 3 jednotky, ale již při příjezdu prvních cisteren na místo se požár šířil i na vedle stojící chatu, proto byl vyhlášen druhý stupeň poplachu a k požáru se sjelo 10 jednotek s 18 kusy techniky. Požár v plném rozsahu zasáhl dřevěný přístřešek a celé podkroví chaty. Hasiči v dýchací technice rozvinuli několik útočných proudů nejen vnitřkem objektu, ale také z vnějších stran a výškové techniky. Po dvou hodinách byla ohlášena lokalizace, a protože se ve střešní konstrukci stále nacházely skrytá ohniska, bylo nutné je termokamerou vyhledávat a z větší části ji postupně rozebrat, což trvalo další dvě hodiny. Kvůli velké spotřebě vzduchových lahví byl povolán i protiplynový kontejner, kdy byly přímo na místě tlakové lahve plněny k okamžitému použití. Jakmile došlo k úplné likvidaci, bylo velitelem zásahu rozhodnuto o redukci SaP a úklidu použitých prostředků a návratu jednotek na základny.