Mladí hasiči

Zpráva o činnosti kroužku mladých hasičů 2011/2012

Kroužek mladých hasičů,  aneb Ve volném čase se i ty můžeš stát hasičem.

Kroužek mladých hasičů se koná každou středu od 17:00 hod. do 18:00 hod. na požární zbrojnici v Nepomuku.

Být hasičem je jedinečná zkušenost pro celý život. Díky vzdělávání, školení a výcvikům lze získat spoustu profesionálních znalostí a dovedností využitelné i v osobním životě.
Dětem kroužek přináší pravidelnou pohybovou aktivitu. Učí se pracovat v kolektivu a poznávají trpkost proher i krásný pocit z vítězství. Učí se technickým dovednostem i základům první pomoci. Kromě výcviku jsou pro děti pořádány i další doprovodné akce, pálení čarodějnic, letecký den a mnoho jiných doplňkových aktivit.

Poslední zmínka o působení mladých hasičů v Nepomuku je v kronice naposledy zaznamenána z roku 2005, pak následovalo tzv. hluché období, ale vše se změnilo v září roku 2011.

Současný tým mladých hasičů vznikl v září 2011 pod vedením členů SDH V. Růžičkové, H. Augustové, A. Šulcové a L. Posavádové. Na první informativní schůzku přišlo v doprovodu rodičů 13 dětí a na druhou již neuvěřitelných 28 dětí (12 školáků a 16 předškoláků). Od té doby se na PZ v Nepomuku schází 34 přihlášených dětí a 4 přihlížející zájemci o členství.
Kroužek čítá 17 mladých hasičů – 7 kluků a 10 děvčat ve věku od 8 do 14 let. Kroužek tzv. přípravky čítá celkem 21 dětí  - 15 kluků a 6 děvčat od 4 do 7 let.

Děti se připravují na soutěže Hry Plamen, která má dvě kola – podzimní a jarní. Podzimní, tj. Branný závod, který obsahuje: běh na 2-3 km, při kterém se plní úkoly. Děti střílejí ze vzduchovky, poznávají topografické značky, vážou uzle, určují azimut, poznávají hasební prostředky a prokazují znalosti ze základů zdravovědy. Jarní kolo se skládá ze štafety dvojic 4x60m, štafety CTIF, PÚ CTIF a hlavního PÚ.

S dětmi trénujeme od jara do podzimu venku, přes zimu chodíme s dětmi do společenské místnosti na zbrojnici. V současnosti vedou malé hasiče Růžičková, Šulcová, Valm a Augustová. Vypomáhají nám také Tomáš Kulhánek, Lucka a Venda Posavádů a část rodičů, kterým patří poděkování.

Ohlednutí za sezónou soutěží 2012
24. 3.
jsme navštívili Oplot, kde se konala halová soutěž s překážkami CTIF, PO, TOPO, Zdravověda – byla to naše úplně první soutěž. Celkem se účastnilo 30 hlídek. Hlídka mladších se umístila na 27. místě a hlídka starších na 29. místě. Na to, že to byla první účast na soutěži, tak to nebylo špatné. Jsme pyšní na naše děti, že přestože neměly možnost dlouhé přípravy na závod a souhru, i tak neskončily na posledním místě.

28. 4. jsme pro děti naplánovali celodenní výlet do Plas na Den ve Vzduchu, kde se koná každoročně velká letecká show. Děti měly možnost shlédnout a vyzkoušet si na vlastní kůži různé druhy letadel, jiných létacích prostředků, shlédnout ukázky hasičské techniky, vyprošťování, slaňování, zásah pořádkové police, práci rychlé záchranné služby. Tento den byl pro děti určitě nezapomenutelným zážitkem.

30. 4. Pálení čarodějnic – v tento den jsme si pro děti připravili různé soutěžní disciplíny s úkoly, které děti s radostí plnily. Na konci tohoto aktivního odpoledne jsem všichni společně tradičně ozdobili a postavili Máj a za odměnu jsme na zbrojnici opekli buřty.

8. 5. jsme vyrazili do Želčan na akci Chouzovský rybník. Soutěž se skládala z disciplín požární útok a zásah džberovou stříkačkou. V kategorii mladších jsme skončili na osmém místě z osmi. V kategorii starších na jedenáctém místě z jedenácti. Zde je nutné podotknout, že děti si vyzkoušely svůj první požární útok a  kvůli nevyhovující džberové stříkačce nedokázaly sestřelit plechovky. Příště to bude lepší, díky nově zakoupené džberové stříkačce od firmy Klaus Timber.

12. 5. jsme se účastnili závodu O pohár starosty obce v Žákavě. Soutěžili jsme v disciplínách požární útok a útok s překážkami CTIF. V kategorii mladších jsme se umístili na 9. místě z 12 a v kategorii starších na 12. místě ze 16. Jsou to malé krůčky pro mladého hasiče, ale velký krok pro družstvo.

26. 5. nás čekala tradiční Okrsková soutěž v Nekvasovech, kde se předvedla všechna družstva MH i žen. Svoje hasičské dovednosti útoku a štafety poprvé ukázalo i naše družstvo přípravky. Starší družstvo vyhrálo, mladší družstvo si odvezlo bronz a přípravka byla bezkonkurenčně první. A všichni byli po zásluze odměněni.

2. – 3. 6. se konala Jarní část okresního kola hry Plamen ve Vstiši – štafeta 400m CTIF, PÚ, štafeta 4x60m, štafeta požárních dvojic. V tomto soutěžním kole jsme jeli měřit své síly pouze se staršími MH. I přes velkou a silnou konkurenci s podstatně lepší technikou naši MH dokázali vybojovat 10. místo.

23. 6. jsme byli pozváni do Bíluk na 5. ročník pouťové soutěže v PS8 -  Vyrazili jsme s družstvem přípravky předvést naše hasičské dovednosti. Při této příležitosti se této soutěže zúčastnilo i naše ženské družstvo, které se před tím v ten samý den zúčastnilo i soutěže v Polánce.

30. 6. se konala akce S hasiči hurá na prázdniny –  během dne probíhalo plnění různých soutěžních úkolů pro děti. Mladí hasiči pro své rodiče a veřejnost připravili ukázky hasičských dovednosti, které se během roku naučili a zároveň jim předvedli nácvik dovedností na Hru Plamen.

8. 9. jsme se zúčastnili našeho prvního Branného závodu v Radachovech. Zde soutěžily tříčlenné hlídky, ty naše obsadily krásné 2., 3. a 4. místo.

6. 10. začala nová sezóna Branným závodem – tzv. závod požárnické všestrannosti ve Stodě. Naše starší děti získaly krásné čtvrté místo z dvaceti přihlášených hlídek. Bohužel v kategorii mladších jsme byli diskvalifikováni z důvodu vynechání jednoho stanoviště.

20. 10. se konal XVIII ročník soutěže MH v Blovicích – soutěž se skládá z disciplín dle hry Plamen a tajné disciplíny. V kategorii mladších jsme skončili na 14. místě z 15 – máme rezervy ve štafetě požárních dvojic a bowling nám také moc nešel. V kategorii starších jsme se umístili na 10. místě z 20 družstev, což je krásný zlatý střed.

Sezonu soutěží jsme tímto ukončili a rádi by jsme tímto poděkovali jak vedoucím, kteří se věnují dětem ve svém volném čase, tak i rodičům, se kterými je více než výborná spolupráce.

Přejme dětem hodně úspěchů, ať jim tento trochu specifický druh sportu přináší jen samou radost a nepřestává je bavit a ať zůstane Hasičina nadále jejich oblíbenou činností.

Do příštího roku by jsme rádi alespoň částečně obnovili techniku pro požární sport a s pomocí usilovného tréninku pak vyšli na jaře úspěchům a novým zážitkům vstříc. Moc by jsme si přáli, aby členů sboru a chuti soutěžit minimálně neubývalo a aby jsme i nadále odolávali nepřízni osudu se vztyčenou hlavou. A největším přáním zůstává, aby naši mladí hasiči, kteří postupně odrůstají, zůstali své činnosti věrni a umožnili tak pokračování sboru SDH Nepomuk.

Na závěr by jsme chtěli poděkovat za kroužek MH firmám Sky-Soft a Klaus Timber za materiální finanční podporu a městu Nepomuk za finanční podporu pro celoroční práci s dětmi a mládeží.

| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 13. 01. 2013 | 2178 přečtení | Počet komentářů: 776 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledávání
Novinky
07.06.2018: výjezd
Před půl jednou po poledni byl na tísňovou linku ohlášen požár nákladního auta s naloženým asfaltem v Měcholupech. Operační středisko k události vyslalo jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk a SDH Měcholupy. Naše jednotka vyjela k události s CAS 20 Tatra Terrno. První na místo dorazila jednotka HZS, která průzkumem zjistila, že došlo k požáru plachty na korbě NA. Odtud se požár naštěstí dál nerozšířil a uhasl samovolně. Jednotky SDH byly tak odvolány zpět na základny.

03.06.2018: výjezd
Po půl desáté večer byl na operační středisko ohlášen požár pravděpodobně stohu u Zhůře. Na místo byly vyslány jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk, SDH Blovice a SDH Jarov. Naše jednotka vyjela k události s oběma CAS. Na místě se ukázalo, že se jedná o nenahlášené pálení odpadu, které při příjezdu hasičů již nehořelo. Velitel jednotky HZS poučil odpovědnou osobu o podmínkách pálení a jednotky se vrátily zpět na své základny.

29.05.2018: okrsek
Výsledky a fotky z okrskového kola klasické soutěže jsou na FB.

29.05.2018: Plamen
Okresní kolo hry Plamen se koná o víkendu 2. a 3. června na hřišti u ZŠ Nepomuk. Přijďte podpořit soutěžní týmy a dát si něco dobrého v našem občerstvení.

20.05.2018: výjezd
V půl třetí ráno vyslalo operační středisko obě nepomucké jednotky k dopravní nehodě u Myslíva, o které dostalo předvýzvu od ZZS. Podle oznamovatele se mělo se jednat o nehodu jednoho OA, ve kterém se nacházela osoba v bezvědomí. Při příjezdu jednotky HZS Nepomuk na místo nehody byla osoba již v péči ZZS, vyproštění tedy nebylo potřeba a naše jednotka byla odvolána zpět na základnu. K nehodě vzlétl i vrtulník LZS.

17.05.2018: výbor
V pátek 25. května se od 19 hodin koná na HZ výbor.

16.05.2018: soutěž
Okrskové kolo klasické soutěže se koná na hřišti Slavoje Dvorec v sobotu 26. května 2018 od 13 hodin. Soutěž se koná při příležitosti oslav 120. výročí založení SDH Dvorec.

16.05.2018: asistence
Od 11. do 13. května asistovala naše jednotka při závodech Mistrovství světa v Sidecarcrossu v Kramolíně. Prováděli jsme kropení trati a přilehlých cest a dovoz užitkové vody. Fotky z asistence najdete na našem facebooku.

06.05.2018: asistence
V neděli 6. května asistovala naše jednotka s CAS 20 Tatra Terrno při Podbrdské rally, která se jela přes Sedliště, Srby, Dvorec a Vrčeň. Závody se obešly bez vážnějších nehod a naše jednotka tak nemusela zasahovat.

18.04.2018: čl. schůze
V pátek 20. dubna se od 19 hodin koná na HZ členská schůze.