Patroni

sv. Florián

Sv. Florián je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům.

Sv. Florián byl velitelem římského pluku, po přijetí křesťanství byl ale propuštěn.
    Narodil se v Cetii (dnešní Zeiselmauer u Vídně) a za vlády římského císaře Diokleciána (284 - 305 n.l.) byl mezi oběťmi protikřesťanských zásahů prostřednictvím čtyř ediktů z let 303 a 304.
     Dnešní území Rakouska náleželo v té době římské provincii Noricum, císař Dioklecián však tuto provincii připojil k oblasti Pannonie. V okolí dnešního Lince, v městě Lauriacum (jinak též Lorch), u soutoku Enže (Enns) s Dunajem, dal pannonský místodržitel Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů (na příkaz Diokleciánův). Když se to Florián dozvěděl, spěchal křesťanům na pomoc.
    Nebyl však dostatečně opatrný, po několika dnech jej zatkli a neustálým týráním Floriána nutili zříci se víry v Krista. Protože se však Florián víry vzdát za žádnou cenu nechtěl a soud nevzal v úvahu jeho zásluhy v armádě i jeho bezúhonný život, byl vydán do rukou katů. Ti mu přivázali mlýnský kámen na krk a hodili jej do řeky Enže (Enns).
    Ostatky sv. Floriána byly v 11. století rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do polského města Kraków (stal se jedním z polských patronů). Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze; relikviář má však rovněž katedrála v Olomouci, kostely na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě i jinde.
    Tyto maličké kousky měly města chránit města před požáry, protože sv. Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a jeho sochy se stavěly na návsích a náměstích.

Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 02. 03. 2007 | 5655 přečtení | Počet komentářů: 1464 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
02.01.2018: školení
V sobotu 13. ledna se od 7 hodin ráno koná v Autoškole Kydlíček školení řidičů.

02.01.2018: ŘVH
Řádná valná hromada SDH Nepomuk se koná v pátek 12. ledna od 19 hodin v zasedací místnosti na HZ.

01.01.2018: výjezd
Po šesté hodině ráno vyslalo operační středisko naší jednotku a spolu s ní i jednotky HZS Nepomuk, SDH Kasejovice a SDH Žinkovy do Třebčic k požáru stodoly. Požár byl zlikvidován pomocí tří proudů asi za dvě hodiny. Voda byla hadicovým vedením dopravována z blízké požární nádrže. Příčina požáru i výše škody jsou v šetření vyšetřovatele. Na místě jsme zasahovali s CAS 20 T815. Návrat na základnu byl po deváté hodině.

27.12.2017: výjezd
V 5:16 jsme byli povoláni společně s jednotkou HZS Nepomuk k dopravní nehodě jednoho OA na silnici I/20 u obce Mohelnice, kde narazilo do stromu a skončilo na boku. Naše jednotka na místě nehody nasvítila místo zásahu osvětlovacím stožárem a asistovala jednotce HZS při vyproštění jedné zraněné osoby z havarovaného vozidla. Dále jsme zajistili přistávací plochu pro vrtulník LZS a následně jsme pomohli ZZS naložit zraněnou osobu do vrtulníku. Po jeho odletu se naše jednotka vrátila na základnu. Jednotka HZS na místě zůstala po dobu vyšetřování nehody policií. U události jsme zasahovali s vozidlem CAS 20 T815.

19.12.2017: PF 2018
Přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2018.

18.12.2017: výjezd
V 18:55 byla naše jednotka povolána společně s jednotkou HZS Nepomuk na požár sazí v komíně v ulici Za Kostelem v Nepomuku. Při našem příjezdu na místo zde již zasahovala jednotka HZS, která provedla vyčištění komínu kominickým nářadím a vybrání žhavých uhlíků. Jednotky se po necelé půl hodině vrátily zpět na základnu. Požár se obešel beze škody. Na místě jsme zasahovali s vozidlem CAS 30 T815-7.

06.12.2017: výbor
V pátek 8.12. se od 19 hodin koná na HZ výbor.

30.10.2017: technika
Zveme vás na slavnostní předání nové zásahové techniky - velkoobjemové cisterny CAS 30 Tatra 815-7, dopravního automobilu MB Sprinter a hadicového přívěsu. Předání proběhne za účasti řady hostů v pátek 17. listopadu 2017 od 14 hodin na Náměstí Augustina Němejce v Nepomuku. Součástí akce bude i požehnání nové techniky nepomuckým Paterem Jiřím Špiříkem. Přijďte se podívat.

29.10.2017: výjezd
V souvislosti s vichřicí, která procházela přes naše území, vyjížděla k likvidaci padlých stromů a větví na komunikace v Nepomuku a okolí i naše jednotka s vozidlem CAS 20 T815.

20.10.2017: výjezd
K prověření signalizace EPS v průmyslovém objektu ve Zhůři jsme vyjeli před půl šestou ráno společně s jednotkami HZS Nepomuk, HZS Plzeň-Slovany a SDH Blovice. Na místě nebyly průzkumem zjištěny žádné známky požáru a objekt byl předán majiteli. Naše jednotka vyjela s vozidlem CAS 20 T815, na základnu jsme se vrátili za necelou hodinu.
<<  Leden  >>