Patroni

sv. Florián

Sv. Florián je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům.

Sv. Florián byl velitelem římského pluku, po přijetí křesťanství byl ale propuštěn.
    Narodil se v Cetii (dnešní Zeiselmauer u Vídně) a za vlády římského císaře Diokleciána (284 - 305 n.l.) byl mezi oběťmi protikřesťanských zásahů prostřednictvím čtyř ediktů z let 303 a 304.
     Dnešní území Rakouska náleželo v té době římské provincii Noricum, císař Dioklecián však tuto provincii připojil k oblasti Pannonie. V okolí dnešního Lince, v městě Lauriacum (jinak též Lorch), u soutoku Enže (Enns) s Dunajem, dal pannonský místodržitel Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů (na příkaz Diokleciánův). Když se to Florián dozvěděl, spěchal křesťanům na pomoc.
    Nebyl však dostatečně opatrný, po několika dnech jej zatkli a neustálým týráním Floriána nutili zříci se víry v Krista. Protože se však Florián víry vzdát za žádnou cenu nechtěl a soud nevzal v úvahu jeho zásluhy v armádě i jeho bezúhonný život, byl vydán do rukou katů. Ti mu přivázali mlýnský kámen na krk a hodili jej do řeky Enže (Enns).
    Ostatky sv. Floriána byly v 11. století rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do polského města Kraków (stal se jedním z polských patronů). Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze; relikviář má však rovněž katedrála v Olomouci, kostely na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě i jinde.
    Tyto maličké kousky měly města chránit města před požáry, protože sv. Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a jeho sochy se stavěly na návsích a náměstích.

Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 02. 03. 2007 | 5927 přečtení | Počet komentářů: 1464 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
07.06.2018: výjezd
Před půl jednou po poledni byl na tísňovou linku ohlášen požár nákladního auta s naloženým asfaltem v Měcholupech. Operační středisko k události vyslalo jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk a SDH Měcholupy. Naše jednotka vyjela k události s CAS 20 Tatra Terrno. První na místo dorazila jednotka HZS, která průzkumem zjistila, že došlo k požáru plachty na korbě NA. Odtud se požár naštěstí dál nerozšířil a uhasl samovolně. Jednotky SDH byly tak odvolány zpět na základny.

03.06.2018: výjezd
Po půl desáté večer byl na operační středisko ohlášen požár pravděpodobně stohu u Zhůře. Na místo byly vyslány jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk, SDH Blovice a SDH Jarov. Naše jednotka vyjela k události s oběma CAS. Na místě se ukázalo, že se jedná o nenahlášené pálení odpadu, které při příjezdu hasičů již nehořelo. Velitel jednotky HZS poučil odpovědnou osobu o podmínkách pálení a jednotky se vrátily zpět na své základny.

29.05.2018: okrsek
Výsledky a fotky z okrskového kola klasické soutěže jsou na FB.

29.05.2018: Plamen
Okresní kolo hry Plamen se koná o víkendu 2. a 3. června na hřišti u ZŠ Nepomuk. Přijďte podpořit soutěžní týmy a dát si něco dobrého v našem občerstvení.

20.05.2018: výjezd
V půl třetí ráno vyslalo operační středisko obě nepomucké jednotky k dopravní nehodě u Myslíva, o které dostalo předvýzvu od ZZS. Podle oznamovatele se mělo se jednat o nehodu jednoho OA, ve kterém se nacházela osoba v bezvědomí. Při příjezdu jednotky HZS Nepomuk na místo nehody byla osoba již v péči ZZS, vyproštění tedy nebylo potřeba a naše jednotka byla odvolána zpět na základnu. K nehodě vzlétl i vrtulník LZS.

17.05.2018: výbor
V pátek 25. května se od 19 hodin koná na HZ výbor.

16.05.2018: soutěž
Okrskové kolo klasické soutěže se koná na hřišti Slavoje Dvorec v sobotu 26. května 2018 od 13 hodin. Soutěž se koná při příležitosti oslav 120. výročí založení SDH Dvorec.

16.05.2018: asistence
Od 11. do 13. května asistovala naše jednotka při závodech Mistrovství světa v Sidecarcrossu v Kramolíně. Prováděli jsme kropení trati a přilehlých cest a dovoz užitkové vody. Fotky z asistence najdete na našem facebooku.

06.05.2018: asistence
V neděli 6. května asistovala naše jednotka s CAS 20 Tatra Terrno při Podbrdské rally, která se jela přes Sedliště, Srby, Dvorec a Vrčeň. Závody se obešly bez vážnějších nehod a naše jednotka tak nemusela zasahovat.

18.04.2018: čl. schůze
V pátek 20. dubna se od 19 hodin koná na HZ členská schůze.
<<  Červen  >>