Patroni

sv. Barbora

Sv. Barbora patronkou hasičů v románských zemích (Itálie, Francie) a rovněž všech, co pracují s ohněm, tedy též dělostřelců, pyrotechniků a rovněž horníků (nejen u nás).

Jméno Barbora prý původně, tedy v dobách římského impéria, označovalo barbarku (Barbara), tedy ženu, která nebyla římskou občankou.
    Sv. Barbora podle legendy žila ve 3. století po Kristu a byla jednou z nejpopulárnějších světic středověku.
    Narodila se v rodině bohatého kupce, pohana a nepřítele křesťanství. Otec se snažil dceru ochránit před nebezpečím okolního světa; zejména před zakázaným křesťanským učením, které sám považoval za velké zlo. Proto pro dceru nechal postavit kamennou věž vybavenou veškerým komfortem a přepychem; v té ji zavřel. Netušil však, že mezi sloužícími jeho domu je i jeden tajný křesťan. Tomu se Barboru podařilo obrátit na křesťanskou víru. Otec u ní však jednou měl nalézt křížek a tím se vše prozradilo. Následovaly prosby, aby dívka svou víru odvolala, bezvýsledné. Barbora skončila pro svou víru mučednickou smrtí; zde se podrobnosti rozcházejí, ale ještě tak nejmírnější verze je ta, podle které otec pln nenávisti své dceři sťal hlavu vlastní rukou. Nikoho asi nepřekvapí, že v tu chvíli sjel z čistého nebe blesk, který otce – vraha na místě sežehl.
     Širokého rozšíření pak též doznává zvyk řezání tzv. barborek, tj. třešňových větviček, uřízlých 4. prosince, které dány do vázy, rozkvétají o vánocích. Svatá Barbora je též uctívána jak nebeská zprostředkovatelka šťastné "hodinky smrti".

Zemřela r.237 n.l. Je patronkou hasičů v románských zemích (Itálie, Francie) a rovněž všech, co pracují s ohněm, tedy též dělostřelců, pyrotechniků a rovněž horníků (nejen u nás). Svátek má 4. prosince.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 02. 03. 2007 | 2449 přečtení | Počet komentářů: 2372 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
02.01.2018: školení
V sobotu 13. ledna se od 7 hodin ráno koná v Autoškole Kydlíček školení řidičů.

02.01.2018: ŘVH
Řádná valná hromada SDH Nepomuk se koná v pátek 12. ledna od 19 hodin v zasedací místnosti na HZ.

01.01.2018: výjezd
Po šesté hodině ráno vyslalo operační středisko naší jednotku a spolu s ní i jednotky HZS Nepomuk, SDH Kasejovice a SDH Žinkovy do Třebčic k požáru stodoly. Požár byl zlikvidován pomocí tří proudů asi za dvě hodiny. Voda byla hadicovým vedením dopravována z blízké požární nádrže. Příčina požáru i výše škody jsou v šetření vyšetřovatele. Na místě jsme zasahovali s CAS 20 T815. Návrat na základnu byl po deváté hodině.

27.12.2017: výjezd
V 5:16 jsme byli povoláni společně s jednotkou HZS Nepomuk k dopravní nehodě jednoho OA na silnici I/20 u obce Mohelnice, kde narazilo do stromu a skončilo na boku. Naše jednotka na místě nehody nasvítila místo zásahu osvětlovacím stožárem a asistovala jednotce HZS při vyproštění jedné zraněné osoby z havarovaného vozidla. Dále jsme zajistili přistávací plochu pro vrtulník LZS a následně jsme pomohli ZZS naložit zraněnou osobu do vrtulníku. Po jeho odletu se naše jednotka vrátila na základnu. Jednotka HZS na místě zůstala po dobu vyšetřování nehody policií. U události jsme zasahovali s vozidlem CAS 20 T815.

19.12.2017: PF 2018
Přejeme vám příjemné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok 2018.

18.12.2017: výjezd
V 18:55 byla naše jednotka povolána společně s jednotkou HZS Nepomuk na požár sazí v komíně v ulici Za Kostelem v Nepomuku. Při našem příjezdu na místo zde již zasahovala jednotka HZS, která provedla vyčištění komínu kominickým nářadím a vybrání žhavých uhlíků. Jednotky se po necelé půl hodině vrátily zpět na základnu. Požár se obešel beze škody. Na místě jsme zasahovali s vozidlem CAS 30 T815-7.

06.12.2017: výbor
V pátek 8.12. se od 19 hodin koná na HZ výbor.

30.10.2017: technika
Zveme vás na slavnostní předání nové zásahové techniky - velkoobjemové cisterny CAS 30 Tatra 815-7, dopravního automobilu MB Sprinter a hadicového přívěsu. Předání proběhne za účasti řady hostů v pátek 17. listopadu 2017 od 14 hodin na Náměstí Augustina Němejce v Nepomuku. Součástí akce bude i požehnání nové techniky nepomuckým Paterem Jiřím Špiříkem. Přijďte se podívat.

29.10.2017: výjezd
V souvislosti s vichřicí, která procházela přes naše území, vyjížděla k likvidaci padlých stromů a větví na komunikace v Nepomuku a okolí i naše jednotka s vozidlem CAS 20 T815.

20.10.2017: výjezd
K prověření signalizace EPS v průmyslovém objektu ve Zhůři jsme vyjeli před půl šestou ráno společně s jednotkami HZS Nepomuk, HZS Plzeň-Slovany a SDH Blovice. Na místě nebyly průzkumem zjištěny žádné známky požáru a objekt byl předán majiteli. Naše jednotka vyjela s vozidlem CAS 20 T815, na základnu jsme se vrátili za necelou hodinu.
<<  Leden  >>