Historie sboru

Historie sboru a jednotky

Sbor dobrovolných hasičů Nepomuk byl založen roku 1876. V roce 2016 oslavil 140-té výročí od svého založení.

V roce 1876 vznikl v Nepomuku spolek s názvem „Tělocvično – hasičská jednota Sokol“, který byl změněn z původního označení „Sokol – hasič. “ V důsledku velkých požárů byla zakoupena první obecní stříkačka.

V roce 1881 vznikl 1. požární řád města obsahující informace týkající se požárů (oznámení vypuknutí ohně, povinnosti hašení ohně, chování ostatního obyvatelstva). Odtud pochází zabezpečení ochrany proti ohni platné dodnes. Z důvodu vysokých nároků na chod jednotky a velkých vydání byl o dar požádán samotný císař František Josef I., který sboru daroval 80 zlatých. V roce 1887 byl založen „samostatný sbor hasičů Nepomuk“.

S počátkem 1. světové války ustala činnost sboru z důvodu nedostatku členů. V období první republiky se činnost sboru postupně rozvíjela. Pro získání financí se pořádaly různé akce – posvícenská zábava, vinobraní, divadelní představení nebo přednášky o historii Nepomuka. V roce 1931 byla zřízena poplachová siréna a elektronické světlo ve zbrojnici. V průběhu fašistické okupace byla zakázána činnost spolku Sokol, činnost dobrovolného sboru hasičů byla zachována. Jelikož byla požární siréna zabrána pro civilní obranu, musely se požáry opět hlásit zvony a trubkou. V této době je činnost sboru směřována k civilní obraně. V roce 1945, konkrétně 5. května, se členové sboru účastnili osvobozovacích prací. Koncem války spojenecká vojska přivezli do Nepomuka hasičský vůz Mercedes Benz LS 3000, který zabavili německé armádě na vojenském letišti v Chebu. Z Chebu byl vznesen požadavek na vrácení vozu zpět, ale po domluvě radních obou měst, byl Mercedes Nepomukem odkoupen. Od roku 1945 až do roku 1968 sloužil nepomuckým hasičům jako zásahový vůz. Od roku 1968 je historickým vozem.

V roce 1953 byl sbor přejmenován na „Svaz požární ochrany“. V roce 1961 byla zahájena výstavba nové zbrojnice, jež byla dokončena v roce 1965. Na této výstavbě bylo zdarma odpracováno 5133 brigádnických hodin. V listopadu 1968 jednotka převzala do užívání nový vůz, a to cisternovou automobilovou stříkačku na podvozku Škoda 706 RTHP. V dalších letech se v doplnění techniky pokračovalo. V roce 1971 byla pořízena Škoda 1203 a o dva roky později dopravní automobil Avia. V roce 1973 byly dokončeny další práce v blízkosti budovy, jako například úprava terénu nebo oplocení areálu.

V dalších letech došlo k přístavbě bytu pro správce, rozšíření garážových stání a výstavbě dalších garáží. Pravidelně byly pořádány různé kulturní akce a hasičské soutěže - cvičení. Po roce 1989 došlo k dalším změnám, především v organizaci sboru a jednotky obce. V roce 1993 byla v Nepomuku zřízena pobočná požární stanice Požárního útvaru Plzeň-jih, dnes již Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Od tohoto roku tedy začali k mimořádným událostem v Nepomuku a okolí vyjíždět profesionální hasiči. Ti nejprve sídlili v bývalém bytě po správci areálu a v roce 2001 pro ně bylo přistavěno patro nad garážemi, kde již mají odpovídající zázemí pro své 24 hodinové směny. V roce 1998 byl náš trambus nahrazen vozem Tatra 148. V roce 2005 byl areál opět rozšířen, tentokrát o výjezdovou základnu Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. V Nepomuku slouží posádka RZP - rychlé zdravotnické pomoci (posádka bez lékaře). V roce 2006 jsme na náměstí A. Němejce pořádali oslavy 130 let od založení sboru, které byly zakončeny taneční zábavou a ohňostrojem. Rok na to bylo městem po více než 30 letech zakoupeno pro jednotku nové vozidlo, a to cisternová automobilová stříkačka CAS 20 Tatra Terrno. Slavnostní převzetí s doprovodným programem se konalo v říjnu 2007 na náměstí A. Němejce. Současně jsme předali naší Avii hasičům do Dvorce. Takto lze stručně shrnout historii hasičského sboru v Nepomuku, který by ani v současnosti nemohl existovat bez ochotných a do práce zapálených členů.

V současné době se sbor dělí na dvě složky, a to výjezdovou jednotku, tedy Jednotku sboru dobrovolných hasičů obce zřizovanou městem Nepomuk (organizační složka obce) a Sbor dobrovolných hasičů Nepomuk (občanské sdružení). Hlavní náplní práce výjezdové jednotky je pomoc při mimořádných událostech – hašení požárů, likvidace následků dopravních nehod, živelních pohrom a jiných havárií. Mimo výjezdovou činnost jednotka zajišťuje různé asistence, například na závodech pořádaných AMK Nepomuk, zalévání lesních školek v období sucha, čerpání studen, mytí znečištěných vozovek a mnoho dalšího. K dalším činnostem patří také různá prověřovací a taktická cvičení, ukázky činnosti a techniky (tábory, oslavy, dětské dny a podobně). Nutno zmínit, že členové jednotky vše vykonávají bez nároku na finanční odměnu. Náplní Sboru dobrovolných hasičů je pak činnost prevence v oblasti požární ochrany, práce s mládeží, pořádání kulturních a sportovních akcí pro členy i širokou veřejnost. V průběhu roku SDH Nepomuk pořádá a účastní se různých akcí, jakými jsou hasičský ples, oslava MDŽ, pálení čarodějnic se stavěním máje, taneční zábava, odpoledne pro děti i rodiče „S hasiči hurá na prázdniny“, hasičské soutěže, vánoční trhy apod. V současnosti se členové jednotky i sboru schází pravidelně každou středu a čtvrtek. Provádí se údržba techniky, kondiční jízdy, přípravy na akce a soutěže. V roce 2016 jsme oslavili 140 let od založení sboru a v roce 2017 jsme po úspěšném podání žádosti o dotaci na novou techniku získali novou velkoobjemovou cisternu na podvozku Tatra 815-7, dopravní automobil Mercedes Benz a hadicový přívěs. Pokud byste se k nám chtěli připojit, rádi vás přivítáme :-)


| Autor: J. Šůs | Vydáno dne 28. 12. 2017 | 508 přečtení | Počet komentářů: 55 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledávání
Novinky
05.12.2018: výjezd
Po 20. hodině jsme byli společně s jednotkou HZS a dalšími složkami IZS vysláni na silnici I/20 směr Blatná k převrácenému kamionu, ve kterém měl být zaklíněný řidič. Při našem příjezdu byl řidič již venku z kabiny a neměl žádná viditelná zranění, což bylo potvrzeno i lékařem ZZS. Na nákladním vozidle jsme provedli protipožární opatření a kontrolu nákladu. Protože kamion nepřekážel provozu a nehrozilo žádné další nebezpečí bylo s Policií ČR dohodnuto, že přeložení nákladu a vyproštění kamionu z příkopu bude provedeno následující den. Obě jednotky se tedy vrátily na základnu.

05.12.2018: výjezd
K dopravní nehodě jednoho OA na výjezdu z Nepomuka směrem na Kramolín jsme byli vysláni po 7. hodině ráno spolu s jednotkou HZS Nepomuk. OA dostalo vlivem náledí smyk a skončilo na střeše. Nehoda byla původně hlášena s nutností vyproštění osob. Posádce havarovaného vozu se podařilo dostat ven bez naší pomoci, jednu zraněnou osobu si převzala ZZS.

04.12.2018: výbor
V pátek 7.12. se od 19 hodin koná na HZ schůze výboru.

28.11.2018: trhy
V neděli 2. prosince je na náměstí Augustina Němejce adventní trh s rozsvícením vánočního stromu, kde samozřejmě nebude chybět náš stánek s teplými nápoji. Letos pro vás budeme vařit kromě tradičního červeného svařáku i svařák z bílého vína. Tak se u nás zastavte na ohřátí.

04.11.2018: Toulání
V sobotu 3. listopadu jsme pořádali Noční toulání pod Zelenou Horou, kterého se zúčastnilo na 30 soutěžících družstev - hlídek. Prezentace a vyhodnocení soutěže proběhlo v areálu hasičské zbrojnice, samotná trať závodu byla připravena v lese pod Zelenou Horou, kde na hlídky čekalo 10 stanovišť zaměřených na základy topografie, uzlovou techniku, první pomoc, poznávání prostředků požární ochrany a podobně.

22.10.2018: Kemnath
V sobotu 20. října proběhly v německém Kemnath oslavy 10 let partnerství s městem Nepomuk. Slavnosti se zúčastnili i naši členové, více informací bude v samostatném článku.

18.10.2018: ADHR
Do 25. října můžete hlasovat pro naší jednotku v Anketě dobrovolní hasiči roku 2018. Soutěžíme se zásahem u požáru domu v Bezděkovci. Více informací v samostatném článku.

16.10.2018: výjezd
K požáru kompostu v Srbech jsme byli vysláni s vozidlem CAS 30 Tatra krátce před 20. hodinou. Jednotka HZS Nepomuk na místě zjistila, že doutná kompost o rozměrech 3x2 metry a prolila ho vysokotlakým proudem. Naše jednotka byla odvolána po cestě k události zpět na základnu.

15.10.2018: výjezd
Po půl čtvrté odpoledne byly obě nepomucké jednotky vyslány k DN dvou osobních aut a jednoho nákladního na silnici I/20 za křižovatkou u Třebčic. Jednu osobu s poraněnou dolní končetinou hasiči ve spolupráci se ZZS vyprostili. Celkem byly zraněny dvě osoby. Po dobu zásahu byl provoz usměrňován kyvadlově. Po odjezdu vozů ZZS se naše jednotka vrátila na základnu, na místě zůstala jednotka HZS a PČR.

14.10.2018: výjezd
K dopravní nehodě dvou osobních aut mezi Lovčicemi a Nicovem jsme vyjeli společně s dalšími složkami IZS po půl čtvrté odpoledne. Zraněné osoby transportovala ZZS do nemocnice k dalšímu ošetření. Odtah vozidel si zajistili jejich majitelé. Událost si převzala Policie ČR a obě jednotky se asi za hodinu vrátily zpět na základnu.

03.10.2018: čl. schůze
V pátek 5. října se od 19 hodin koná na HZ členská schůze.

03.10.2018: asistence
V pátek 28.9. a v sobotu 29.9. prováděla naše jednotka s vozidlem CAS 30 Tatra kropení kramolínské trati v rámci závodů Mistrovství ČR v Sidecarcrossu.

24.09.2018: výjezd
K dalšímu padlému stromu jsme byli v 8.50 vysláni na silnici mezi Kozlovice a Mileč. Jednotka HZS v tu dobu likvidovala nebezpečně nakloněné stromy nad silnicí u Životic.

24.09.2018: výjezd
Silný vítr zasáhl od včerejšího večera do dnešního rána i Nepomucko a zapříčinil mnoho výjezdů k popadaným stromům a výpadky elektřiny. Naše jednotka likvidovala padlé stromy u Zhůře, Nového Rybníku, Partoltic a Čečovic. Další padlé stromy likvidovala jednotka HZS Nepomuk.

23.09.2018: asistence
S vozidlem CAS 20 Tatra Terrno asistovala naše jednotka při závodech rally v prostoru letiště Tchořovice. Během dne jsme řešili několik nehod, které vždy skončily bez zranění závodníků.
Kalendář
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       

Redakční systém phpRS | Webdesign © 2007 – 2009 www.MULTIMEDIA-ACTIVITY.cz