Patroni

sv. Florián

Sv. Florián je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům.

Sv. Florián byl velitelem římského pluku, po přijetí křesťanství byl ale propuštěn.
    Narodil se v Cetii (dnešní Zeiselmauer u Vídně) a za vlády římského císaře Diokleciána (284 - 305 n.l.) byl mezi oběťmi protikřesťanských zásahů prostřednictvím čtyř ediktů z let 303 a 304.
     Dnešní území Rakouska náleželo v té době římské provincii Noricum, císař Dioklecián však tuto provincii připojil k oblasti Pannonie. V okolí dnešního Lince, v městě Lauriacum (jinak též Lorch), u soutoku Enže (Enns) s Dunajem, dal pannonský místodržitel Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů (na příkaz Diokleciánův). Když se to Florián dozvěděl, spěchal křesťanům na pomoc.
    Nebyl však dostatečně opatrný, po několika dnech jej zatkli a neustálým týráním Floriána nutili zříci se víry v Krista. Protože se však Florián víry vzdát za žádnou cenu nechtěl a soud nevzal v úvahu jeho zásluhy v armádě i jeho bezúhonný život, byl vydán do rukou katů. Ti mu přivázali mlýnský kámen na krk a hodili jej do řeky Enže (Enns).
    Ostatky sv. Floriána byly v 11. století rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do polského města Kraków (stal se jedním z polských patronů). Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze; relikviář má však rovněž katedrála v Olomouci, kostely na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě i jinde.
    Tyto maličké kousky měly města chránit města před požáry, protože sv. Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a jeho sochy se stavěly na návsích a náměstích.

Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 02. 03. 2007 | 5908 přečtení | Počet komentářů: 1464 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
20.05.2018: výjezd
V půl třetí ráno vyslalo operační středisko obě nepomucké jednotky k dopravní nehodě u Myslíva, o které dostalo předvýzvu od ZZS. Podle oznamovatele se mělo se jednat o nehodu jednoho OA, ve kterém se nacházela osoba v bezvědomí. Při příjezdu jednotky HZS Nepomuk na místo nehody byla osoba již v péči ZZS, vyproštění tedy nebylo potřeba a naše jednotka byla odvolána zpět na základnu. K nehodě vzlétl i vrtulník LZS.

17.05.2018: výbor
V pátek 25. května se od 19 hodin koná na HZ výbor.

16.05.2018: soutěž
Okrskové kolo klasické soutěže se koná na hřišti Slavoje Dvorec v sobotu 26. května 2018 od 13 hodin. Soutěž se koná při příležitosti oslav 120. výročí založení SDH Dvorec.

16.05.2018: asistence
Od 11. do 13. května asistovala naše jednotka při závodech Mistrovství světa v Sidecarcrossu v Kramolíně. Prováděli jsme kropení trati a přilehlých cest a dovoz užitkové vody. Fotky z asistence najdete na našem facebooku.

06.05.2018: asistence
V neděli 6. května asistovala naše jednotka s CAS 20 Tatra Terrno při Podbrdské rally, která se jela přes Sedliště, Srby, Dvorec a Vrčeň. Závody se obešly bez vážnějších nehod a naše jednotka tak nemusela zasahovat.

18.04.2018: čl. schůze
V pátek 20. dubna se od 19 hodin koná na HZ členská schůze.

11.04.2018: JVD
Jarní velitelský den okrsku Nepomuk se koná v sobotu 14. dubna od 9 hodin na HZ Nepomuk.

09.04.2018: výjezd
V poledne byla naše jednotka povolána k požáru lesa u Mohelnice. Na místo jsme vyrazili s CAS 20 T815 společně s jednotkami HZS Nepomuk a SDH Kasejovice. Na místě bylo zjištěno, že došlo k zahoření na ploše cca 15x15 metrů. Po lokalizaci požáru jsme za pomoci ručního nářadí rozhrnuli hrabanku a celé požářiště prolili vodou. Asi po hodině se jednotky vrátily zpět na své základny.

07.04.2018: výjezd
Před půl druhou odpoledne byla naše jednotka vyslána spolu s jednotkami HZS Nepomuk, SDH Žinkovy a SDH Neurazy k požáru lesa u Radochov. Po příjezdu prvních jednotek bylo zjištěno, že foukající vítr rozšířil požár dále do lesa na plochu asi 200 x 100 metrů a na místo byly povolány další jednotky. Požár byl zlikvidován několika proudy a lafetovými proudnicemi. U události zasahovalo 8 jednotek PO s devíti cisternami, vyšetřovatel HZS a Policie ČR. Příčina a výše škody je v šetření. Více v samostatném článku.

30.03.2018: výjezd
Před jednou hodinou ráno vyjely jednotky HZS Nepomuk, SDH Nepomuk SDH Kasejovice a SDH Myslív k požáru rodinného domu v Bezděkovci. Při příjezdu první jednotky byl téměř celý dům zasažen požárem. Hasiči na jeho likvidaci nasadili několik proudů. Naše jednotka na místě zůstala na dohlídku do osmé hodiny, kdy místo události předala Policii ČR, která s vyšetřovatelem HZS bude zkoumat příčinu požáru a výši škody. Více info v samostatném článku.
<<  Květen  >>