Patroni

sv. Florián

Sv. Florián je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům.

Sv. Florián byl velitelem římského pluku, po přijetí křesťanství byl ale propuštěn.
    Narodil se v Cetii (dnešní Zeiselmauer u Vídně) a za vlády římského císaře Diokleciána (284 - 305 n.l.) byl mezi oběťmi protikřesťanských zásahů prostřednictvím čtyř ediktů z let 303 a 304.
     Dnešní území Rakouska náleželo v té době římské provincii Noricum, císař Dioklecián však tuto provincii připojil k oblasti Pannonie. V okolí dnešního Lince, v městě Lauriacum (jinak též Lorch), u soutoku Enže (Enns) s Dunajem, dal pannonský místodržitel Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů (na příkaz Diokleciánův). Když se to Florián dozvěděl, spěchal křesťanům na pomoc.
    Nebyl však dostatečně opatrný, po několika dnech jej zatkli a neustálým týráním Floriána nutili zříci se víry v Krista. Protože se však Florián víry vzdát za žádnou cenu nechtěl a soud nevzal v úvahu jeho zásluhy v armádě i jeho bezúhonný život, byl vydán do rukou katů. Ti mu přivázali mlýnský kámen na krk a hodili jej do řeky Enže (Enns).
    Ostatky sv. Floriána byly v 11. století rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do polského města Kraków (stal se jedním z polských patronů). Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze; relikviář má však rovněž katedrála v Olomouci, kostely na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě i jinde.
    Tyto maličké kousky měly města chránit města před požáry, protože sv. Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a jeho sochy se stavěly na návsích a náměstích.

Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
| Autor: Vlaďka Růžičková | Vydáno dne 02. 03. 2007 | 6192 přečtení | Počet komentářů: 1473 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
20.03.2019: výbor
V pátek 22. března je od 19 hod. na HZ výbor.

14.03.2019: školení
O víkendu se od 8 hod. koná odborná příprava na zásahy u dopravních nehod, v sobotu praktický výcvik v Kovošrotu Dvorec, v neděli teoretická část na HZ.

12.03.2019:
Od sobotního večera do pondělí procházel Českem silný vítr. Naše jednotka v důsledku větru nezasahovala, jednotka HZS Nepomuk vyjížděla v souvislosti s větrem ke 13 událostem, jednalo se o padlé stromy přes komunikace a padající tašky ze střech domů na chodníky.

07.03.2019: výjezd
V dopoledních hodinách vyjely jednotky HZS a SDH Nepomuk do Žinkov na silnici II/191 k dopravní nehodě OA, ze kterého bylo potřeba vyprostit zraněného řidiče. Hasiči řidiče vyprostili přes přední okno a pomohli ZZS s naložením do sanitky. Událost si převzala PČR.

06.03.2019: MDŽ
Posezení s občerstvením při příležitosti MDŽ se koná v pátek 8. března od 18 hodin na hasičské zbrojnici.

04.03.2019: výjezd
Po 14. hodině jsme odstraňovali padlou břízu přes silnici v ulici Nádražní v Nepomuku, poté jsme byli vysláni na silnici I/20 ke křižovatce u sádek, kde zasahovala větev do jednoho jízdního pruhu.

04.03.2019: výjezd
K dopravní nehodě nákladního auta s osobním na silnici 230 na křižovatce u Kokořova jsme byli vysláni spolu s jednotkou HZS a dalšími složkami IZS před půl devátou ráno. Vrtulník LZS z místa transportoval jednu těžce zraněnou osobu, celkem bylo zraněno 5 osob. Více info v samostatném článku.

03.03.2019: asistence
Dnes odpoledne jsme s vozidlem CAS 30 T815-7 proplachovali kanalizaci a myli cesty kolem budoucího Centra seniorů Na Vinici.

26.02.2019: výjezd
Po 18. hodině jsme byli povoláni k záchraně koně, který sklouzl do vrčeňského rybníku, kde zůstal uvězněn v rozbitém ledu. Koně se podařilo vytáhnout pomocí několika hadic do půl hodiny od nahlášení události. Více info a fotky v samostatném článku.

25.02.2019: výjezd
K požáru sazí v komíně rodinného domu jsme byli vysláni společně s jednotkou HZS Nepomuk před 21. hodinou. K události jsme vyjeli s vozidlem CAS 20 Tatra Terrno. Při příjezdu jednotek již k hoření nedocházelo, byla provedena kontrola termokamerou a vyčištění komínu. Poté se obě jednotky vrátily na základnu.

21.02.2019: bál
V sobotu 2. března se v sále Hotelu U Zeleného stromu (Švejk) koná tradiční hasičský bál s kapelou Melodion. Vstupenky jsou v předprodeji v květince Kopretina na náměstí.

20.02.2019: výbor
V pátek 22. února se od 19 hodin koná na HZ výbor.

14.02.2019: školení
V sobotu 16.2. se od 7 hodin koná v autoškole Kydlíček školení řidičů. Od 8 hodin se na HZ koná školení obsluhy motorových pil.

04.02.2019: výjezd
V souvislosti s padáním mokrého sněhu likvidovala naše jednotka během neděle a pondělí několik spadlých či nakloněných stromů a větví přes silnice, železniční tratě a elektrické vedení. V jednom případě šlo o spadlou větev na zaparkované auto. Celkem se jednalo o 8 výjezdů. K dalším asi 25 událostem vyjížděla jednotka HZS Nepomuk. Více info v samostatném článku.

28.01.2019: okrsek
Řádná valná hromada okrsku Nepomuk se koná ve čtvrtek 7. února od 18 hodin v zasedací místnosti nepomucké hasičské zbrojnice.
<<  Březen  >>