Shrnutí činnosti jednotky v roce 2020

Autor: J. Š. <jirka.sus(at)seznam.cz>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 03. 01. 2021

Činnost jednotky SDH města Nepomuk

V roce 2020 zasahovala jednotka SDH Nepomuk u 26 mimořádných událostí, ke kterým byla vyslána Krajským operačním střediskem Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Celkem bylo k zásahům s technikou ujeto 478 km a každého výjezdu se průměrně zúčastnilo 7 členů jednotky. Zásahovou činností jsme v uplynulém roce strávili přes 30 hodin. Jednalo se o 11 požárů, například o požár chatky v Klikařově, požár opuštěného domu ve Dvorci pod kravínem, kde kvůli nahromaděné vrstvě odpadu uvnitř domu musela být k hašení použita pěna nebo požár nákladního auta s následným únikem nafty na silnici II/230 u Skašova. Dále jsme vyjeli k devíti dopravním nehodám, kdy nejčastěji jsme vyjížděli na silnici II/230 ke Kokořovu, případně na silnici I/20 v úseku Borek - Sádky. Při těchto nehodách bylo celkem zraněno 16 osob, z toho 7 těžce. Jedna osoba byla usmrcena. V pátek 13. března jsme zasahovali u nehody dvou osobních aut na silnici I/20 ve směru na Plzeň v zatáčce u rybníčku. Na místě jsme pomáhali s ošetřováním 4 zraněných osob cizí státní příslušnosti. U dvou osob bylo pro podezření zlomenin pánve použito stabilizačních pánevních pásů, tři osoby byly před transportem zafixovány do vakuových matrací. Další vážnou nehodou byl střet nákladního auta s osobním na silnici II/230 na křižovatce u Kokořova dne 5. června. Z osobního auta byla vyproštěna jedna těžce zraněná osoba, kterou transportoval vrtulník LZS do nemocnice. Další osoba s lehkým zraněním byla odvezena sanitou. Letní prázdniny pro nás začaly tragickou dopravní nehodou, a to čelním střetem dvou osobních aut opět na silnici II/230 v zatáčkách před Kokořovem ve směru od Nepomuku. Při nehodě došlo k těžkému zranění celkem tří osob, z nichž jedna byla resuscitována, ale před transportem do nemocnice u ní bohužel lékař konstatoval exitus. Dvě osoby zůstaly po nárazu zaklíněné ve vozidlech a bylo nutné je vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Silnice byla po celou dobu zásahu zcela uzavřena. Mimo obou nepomuckých hasičských jednotek u nehody zasahovalo několik posádek Zdravotnické záchranné služby včetně vrtulníku LZS, dále Policie ČR a koroner. V úterý 11. sprna jsme společně s dalšími složkami IZS včetně vrtulníku LZS zasahovali u nehody převozní sanitky mezi obcemi Soběsuky a Neurazy. Sanitka se po vyjetí ze silnice převrátila na bok a skončila ve stráni pod silnicí. Z vozidla jsme spolu s jednotkou HZS Nepomuk vyprostili dvě zraněné osoby a předali je do péče LZS a ZZS. K dalšímu střetu dvou osobních aut na silnici II/230 na křižovatce u Kokořova jsme vyjeli spolu s jednotkou HZS Nepomuk a dalšími složkami IZS dne 2. září. Jednotky provedly protipožární opatření na vozidlech, zajištění místa pro přistání vrtulníku a asistovaly zdravotníkům při ošetření zraněných osob. Z jednoho vozidla bylo potřeba pomocí páteřové desky vyprostit zraněnou osobu, tu transportoval do nemocnice vrtulník LZS. Další dvě zraněné osoby byly odvezeny sanitkami. Zbylý počet výjezdů byl technického charakteru. Jednalo se například o výjezdy během bouře Sabine dne 10. února, kdy jsme likvidovali padlé stromy přes silnice nebo zaparkované vozidlo. Také jsme zajišťovali utrženou plechovou střechu na řadovém domě v Polánce u Kasejovic. V říijnu během vydatného deště došlo ke zvedání hladiny potoku Mihovka v úseku mezi Daníčky a Zeleným Dolem a hrozilo zaplavení přilehlých zahrad a domů. Tento úsek jsme pomocí ženijního nářadí a motorových pil vyčistili od naplavených větví a jiných nečistot. Hladina vody poté klesla na bezpečnou výšku. Mimo tyto výjezdy jsme vyjeli k desítkám ostatních činností, do kterých patří dovozy vody, asistence při závodech motorek a rally, čerpání znečištěných studní, zajištění dodávky elektrického proudu, ukázky techniky a vytváření pěny na různých akcích aj.

Pro zajímavost jednotka Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje z požární stanice Nepomuk vyjela v roce 2020 k 260 událostem, je to o 30 zásahů méně než v předchozím roce.

Mapu se zásahy dobrovolné nepomucké jednotky v roce 2020 zobrazíte ZDE.

Fotky a videa z výjezdů jsou ke shlédnutí na našem facebooku.