Shrnutí roku 2018 u jednotky a sboru

Autor: J. Š. <jirka.sus(at)seznam.cz>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 27. 01. 2019

V roce 2018 byla naše jednotka povolána k 31 mimořádným událostem. Za loňský rok jsme vyjeli k 11 dopravním nehodám, které se obešly bez vážnějších následků. Došlo při nich jen k lehčím zraněním a drobným únikům provozních kapalin. Jednou bylo zapotřebí osobu z havarovaného vozu vyprostit. Dále jsme vyjeli k 15 požárům, z nichž za zmínění stojí například požár stodoly s ustájenými hospodářskými zvířaty v Třebčicích, který jsme likvidovali v ranních hodinách na Nový rok, dále únorový požár přístřešku rodinného domu v Čepinci. V březnu nás pak zaměstnaly 3 požáry, a to požár dřevěné chatky v Soběsukách, požár strojovny bioplynové stanice Žitín, při kterém došlo k popálení jedné osoby, která musela být vrtulníkem LZS transportována do nemocnice. Vůbec nejsložitějším požárem, jehož likvidace zabrala více než 7 hodin, byl požár rodinného domu v Bezděkovci dne 30. března, kde jsme zasahovali s oběma CAS a DA Tranzit. Na likvidaci pomocí několika vodních proudů se podílely 4 hasičské jednotky. Dvě osoby byly po nadýchání se kouřem sanitkou převezeny na vyšetření do nemocnice. Mezi největší lesní požár loňského roku patřil dubnový požár lesa u Radochov, kdy vítr oheň rozfoukal na plochu cca 200 x 100 metrů. Na likvidaci požáru bylo použito několik proudů a lafetové proudnice. Z důvodu potřeby více vody bylo v Radochovech místními hasiči zřízeno čerpací stanoviště, kde probíhalo plnění cisteren. Asi po dvou hodinách byl požár zlikvidován. U události zasahovalo 8 jednotek s devíti cisternami, včetně našich obou CAS a DA Tranzit, který na místo dovezl pití pro zasahující hasiče. Zbylých 5 výjezdů bylo technického charakteru. 27. července se kolem 22. hodiny prohnala nepomuckem bouřka se silným přívalovým deštěm. Naše jednotka byla vyslána do Srb, kde voda stékající z polí zaplavila silnice, zahrady a sklepy rodinných domů. K události jsme vyjeli s CAS 20 Tatra Terrno a později i s DA Mercedes Sprinter a s přívěsem PPS 12. K vyčerpání vody ze sklepů jsme nasadili několik čerpadel. V následujících dnech jsme v Srbech vyčerpali a očistili několik znečištěných studní. K odstranění několika padlých stromů byla naše jednotka vyslána během vichřice Fabien, která prošla naším regionem večer a v noci z 23. na 24. září. Posledním výjezdem v roce 2018 byl dne 22. prosince požár osobního auta na silnici I/20 na úrovni Mohelnice. Mimo tyto výjezdy, ke kterým nás vyslalo Krajské operační středisko HZS, jsme vyjeli ke 111 ostatním činnostem, do kterých patří již zmíněné čerpání znečištěných studní, dovozy vody, kropení a čištění komunikací, asistence při závodech motorek a rally, ukázky techniky a vytváření pěny na různých akcích aj. Mimo to se členové jednotky zúčastnili pravidelných školení a výcviků s technikou a prostředky, další hodiny byly odpracovány na údržbě techniky a zbrojnice. V polovině roku jsme se rozloučili s naší babičkou Tatrou 148, která nyní slouží u hasičů ve Zhoři na Tachovsku. Stále čekáme jak dopadne žádost o dotaci na stavbu nové zbrojnice, která se podávala v druhém pololetí roku 2017. Tolik shrnutí činnosti jednotky SDH Nepomuk. Pro zajímavost profesionální jednotka Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, požární stanice Nepomuk, zasahovala v roce 2018 u 280 mimořádných událostí.

Mapu se zásahy v roce 2018 zobrazíte i s popisky a fotkami ZDE.

Mnoho dalších hodin odpracovali pak členové sboru při akcích pořádaných naším sborem. V roce 2018 jsme pořádali tradiční hasičský bál, pálení čarodějnic se stavěním máje, hasičkou soutěž Plamen, odpoledne pro děti i rodiče „S hasiči hurá na prázdniny“, okresní kolo klasické soutěže, posvícenskou taneční zábavu, noční toulání pod Zelenou Horou a také jste se u nás mohli zahřát svařákem na adventních trzích na nepomuckém náměstí. Všem, kteří se některé z těchto akcí zúčastnili, děkujeme za podporu.

V roce 2019 pro vás chystáme například tyto akce:

2. března – hasičský bál, zahraje kapela Melodion, sál u Švejka

30. dubna – pálení čarodějnic se stavěním máje, areál hasičské zbrojnice