sv. Florián

Autor: Vlaďka Růžičková <>, Téma: Patroni, Vydáno dne: 02. 03. 2007

Sv. Florián je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům.

Sv. Florián byl velitelem římského pluku, po přijetí křesťanství byl ale propuštěn.
    Narodil se v Cetii (dnešní Zeiselmauer u Vídně) a za vlády římského císaře Diokleciána (284 - 305 n.l.) byl mezi oběťmi protikřesťanských zásahů prostřednictvím čtyř ediktů z let 303 a 304.
     Dnešní území Rakouska náleželo v té době římské provincii Noricum, císař Dioklecián však tuto provincii připojil k oblasti Pannonie. V okolí dnešního Lince, v městě Lauriacum (jinak též Lorch), u soutoku Enže (Enns) s Dunajem, dal pannonský místodržitel Aquilinus pozavírat a usmrtit mnoho zdejších křesťanů (na příkaz Diokleciánův). Když se to Florián dozvěděl, spěchal křesťanům na pomoc.
    Nebyl však dostatečně opatrný, po několika dnech jej zatkli a neustálým týráním Floriána nutili zříci se víry v Krista. Protože se však Florián víry vzdát za žádnou cenu nechtěl a soud nevzal v úvahu jeho zásluhy v armádě i jeho bezúhonný život, byl vydán do rukou katů. Ti mu přivázali mlýnský kámen na krk a hodili jej do řeky Enže (Enns).
    Ostatky sv. Floriána byly v 11. století rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do polského města Kraków (stal se jedním z polských patronů). Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze; relikviář má však rovněž katedrála v Olomouci, kostely na Kladně, v Jaroměři, v Havlíčkově Brodě i jinde.
    Tyto maličké kousky měly města chránit města před požáry, protože sv. Florián, umučený ve vodě, se stal patronem hasičů.
Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a jeho sochy se stavěly na návsích a náměstích.

Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května. Každoročně se konají, i v době totality, oslavné bohoslužby v pražském barokním kostele u sv.Jakuba.